Zihnimizdeki Engelleri Kaldırdığımızda Barış da Huzur da Kardeşlik de Sağlanır.

Bakan Yıldırım, toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın bir çok yerinde insanların anlamsız savaşlar yaptığını, birbirlerini anlamsız yere öldürdüklerini belirterek, "Birbirimizi sevmeye, birbirimizin için fedakarlık yapmaya daha çok ihtiyacımız olduğu bir dönemi yaşıyoruz" dedi.
Bu yıl beşincisini gerçekleştirdikleri bu etkinliğin, başta bu kadar kurumsal bir yapıya döneceğini göremediğini, anlatan Yıldırım, bugün itibarıyla 500 engelli gence proje kapsamında istihdam sağlandığını kaydetti. Projenin bunun çok daha ötesinde anlamları bulunduğuna işaret eden Yıldırım, projenin, Türkiye'de 10 milyona yakın engelli nüfusun toplumla kaynaşması için çok önemli bir adım olduğunu söyledi. 5 yılda 500 çalışana ulaşıldığını gelecekte bu sayısının çok daha artacağına inandığını dile getiren Yıldırım, PTT ve TCDD'nin de projenin içinde yer aldığını ifade etti.

Yıldırım, ilerleyen dönemde projeye dahil olan kurum sayısının daha da artmasını beklediğini kaydetti. "Demek ki engeller bizim zihnimizde, başka bir engel yok. Zihnimizdeki engelleri kaldırdığımızda barış da huzur da kardeşlik de sağlanır" diyen Bakan Yıldırım, şöyle konuştu: "Neden 2000'li yıllara kadar engellilerin fark edileceği, onların da var olduğunu kabul eden bir yasamız yok, neden bu önemli kesme hitap edecek bir bakanlığımız yok? Bunları her vatandaşımızın sorma hakkı var. Eğer 'insanı yücelt ki devlet yücelsin' anlayışını siz ilke olarak, rehber olarak kabul etmezseniz, o zaman vatandaşınızla kaynaşmak, kucaklaşmak hemhal olmak mümkün olmaz. Bugün insanını seven, milleti seven bir lider var, başbakan var. Onun bu duruşu bize de rehberlik ediyor. 5. yıldayız. Hakikaten bu bir marka oldu Türkiye'nin kaderini değiştirecek projeleri birbiri ardına hizmete sokuyoruz. 150 yıllık rüyamız Marmaray'ı 29 Ekim'de dünyanın hizmetine sunacağız. Samimiyetle söylüyorum; bu proje beni, şu proje kadar heyecanlandırmıyor. Burada duygu seli yaşıyoruz, başkalarına hizmet etmenin ve onun karşılığını görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Birbirimiz seveceğiz, ayrılıklarımızı zenginliğimiz olarak göreceğiz, bir olacağız, beraber olacağız. Ülkemizi çok farklı noktalara götüreceğiz. Bazen dil susar gönül konuşur, burada dilin sustuğu gönlün dile geldiği bir toplantı yapıyoruz."

Bu Güllerin Hiç Solmadan Yaşamasını Diliyorum

Projenin 30 kişinin istihdamıyla başladığını bugün rakamın 500'e ulaştığını hatırlatan Yıldırım, bunun yeterli olmadığını söyledi. Bu projede öncü olarak iletişim sektörünün seçmelerinin tesadüf olmadığını belirten Yıldırım, sektördeki firmaların teknoloji şirketleri olduğunu, insanların hayatını kolaylaştırmak için ürün ve hizmet geliştirdiklerini anlattı. Türk Telekom, Avea, Turkcell, Vodafone, ve Turksat'ın bu projede gönüllü olarak yer aldığını aktaran Yıldırım, tüm paydaşlara teşekkür etti. Bu şirketleri, aralarındaki sıkı rekabetten dolayı kendi sektörlerinde yan yana oturtmanın mümkün olmadığını kaydeden Yıldırım, hepsinin sosyal sorumluluk bilinciyle bu projede yer aldığını söyledi. Bakan Yıldırım, firmalardan projede daha fazla sorumluluk almalarını istedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e teşekkür eden Yıldırım, Şahin'in kendilerini hiç bir zaman yalnız bırakmadığını ifade etti.
Şahin'in, engellilerin dertlerini dert edinen, onların sorunlarını çözmek için her platformda canla başla mücadele eden bir bakan olduğunu belirten Yıldırım, Şahin'in 3 milyar lira ile devraldığı engelliler bütçesini bugün 23 milyar liraya yükselttiğini işaret etti. Bakan Yıldırım, şunları kaydetti: "Bizim kanunlar arka plana Fatma Hanımın kanunları ön plana. Ama biz bundan mutlu oluyoruz. Başka bakanlık olsa nefes aldırmam, önüme kimseyi geçirmem ama onun her zaman geçiş üstünlüğü var çünkü onun yaptığı hizmet söyleyecek laf bulamıyorum. Hem manevi hem maddi hem de kardeşliği geliştiren bir hizmet yapıyor. Gözler kalbin aynasıdır yalan nedir bilmez onlar. İşte bugün samimiyeti kardeşliği birlikteliğin fotoğrafını bu salonda görüyoruz. Mevlana büyük düşünür diyor ki; küle döndüysen yeniden güle dönmeyi bekleme ve geçmişte kaç kere küle dönüştüğün değil, kaç kere küllerin arasından doğrulup yeniden gül olduğunu her zaman hatırla'. Bu gençlerimizin yavrularımızın hepsi küllerinden doğan bir güldür. Bu güllerin hiç solmadan yaşamasını diliyorum. Hepinizin eli ayağı, ağzı dili, gözü kulağı olmak zorundayız. Bizim bundan sonra yapmamız gerken şey, bu projelere daha fazla sahip çıkmak, daha fazla gencimizi birbiriyle buluşturmak." Bakan Yıldırım, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bakan Şahin: Fırsat Eşitliği Başarı Hikayelerini Beraberinde Getiriyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, engelli ailelerinin, "Bizden sonra çocuğumuz ne olacak" sözleriyle geleceğe dair endişelerini dile getirdiğini belirterek, "Sizden sonra çocuklarınızın ne olacağı, sosyal devlet olarak artık çok belli. Diğer çocuklardan hiçbir farkı olmayacak, sistemin içine girecekler. Onların hiçbir eksikliği yok, farklılar. Yeteneklerini keşfettiğimiz zaman, fırsat eşitliğiyle size büyük bir başarı hikayesi getirebiliyorlar" dedi.
Herkesin "güneşten eşit şekilde yararlanmasını" istediklerine vurgu yapan Bakan Şahin, artık engellilerin sanat ve kültür alanında da engel tanımadığını belirtti. Şahin, "Fırsat eşitliği verecek, yeteneklerini keşfedecek ve hep birlikte bu ülkenin, hedeflerine, ideallerine, umutlarına, yarınlarına çok daha güç katacağız. Sayın Bakanıma teşekkür ediyorum. Dedemizi, babamızı, ağabeyimizi çok seviyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.

Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, "Avea olarak engelsiz hayatlar için 2005 yılında Fiziksel Engelliler Vafkı ile başladığımız engelli istihdamına yönelik projeyle 3 bin 201 engellinin işe yerleştirilmesini sağladık. Ulaştığımız bu rakam Avea'nın bugünkü çalışan sayısına eşit. Türkiye'de bugün 1,5 milyon işitme engelli birey bulunuyor. Bu projeyle engelli vatandaşlara karşı sorumluluklar yerine getiriliyor. Biz 'ben de varım' demek için buradayız" dedi.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, konuşmasına salondakileri işaret dilyle selamlayarak başladı. Turkcell Akademi'de 150 çalışanın işaret dili kullanımını öğrendiğini ve 150 mağazada işitme engelli müşterilerine hizmet verdiğini anlatan Ciliv, "Bugün Turkcell'de 500'de çok engelli çalışıyor. Ama daha yapacak çok işimiz var" ifadelerini kullandı. Ciliv, Turkcell'in her sene binlerce öğrenciye burs verdiğini belirterek, gelecek yıllarda bu öğrencilerin geliştireceği teknolojiyle engellilerin önündeki engellerin ortadan kalkacağına inancını vurguladı.

Vodafone Genel Müdürü Serpil Timuray, toplumda eşit haklara sahip olmayan bireylere odaklanan projeler yaptıklarını kaydetti. Vodafone Düşler Akademisi'nin bugüne kadar 2 bin 57 mezun verdiğini bildiren Timuray, bu mezunların çoğunun çalışma imkanına kavuştuklarını anlattı. Timuray, bu proje kapsamında Kaş'ta yeni bir Düşler Akademisi tesisinin devreye gireceğini de kaydetti.

Türk Telekom Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, şirketinde 537 engelli çalışan bulunduğunu bildirdi. Türk Telekom'un her ilde engelli istihdamına özen gösterdiklerini vurgulayan Yılmaz, "Türk Telekom olarak 'Sessizliğe Kulak Vermek' etkinliği kapsamında Engelsiz Mesaj Servisi'ni devreye almıştık. İşitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız bu sayede birçok önemli hizmetten yararlanıyorlar" şeklinde konuştu.

Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay, engellilerin yararlanacağı çeşitli projeleri hayata geçirdiklerini belirtti. Türksat ailesine geçen yıl 2, bu yıl 3 engellinin katıldığını bildiren Dalbay, "Onlarla çalışmak bizler ve bütün çalışma arkadaşlarımız için büyük bir mutluluk. Yoğun iş temposunda büyük bir yarışın içerisindeyiz ama bu tür projelerle farkındalığımızı artırmamızı sağlayan Bakanımız Binali Yıldırım'a şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

Adımı Duymak Çok Güzel

Etkinlikte, projeye destek veren şirketlerde istihdam edilen işitme engelliler ve aileleri duygularını paylaştı. Avea Genel Müdürlüğü'nde çalışan Yasemin Polat Bakır, çalışma hayatına girmesine destek verenlere teşekkür ederken, Babası Yılmaz Polat da kızının çalışmaya başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Turkcell çalışanı Nebahat Akyıldız, Superonline'da görev aldığını belirterek, "Hep beraber engelleri kaldıralım" diye konuştu. Turkcell çalışanlarından Furkan Deniz ise bu projeyle kendisine ve engelli arkadaşlarına çalışma imkanı sunan herkese teşekkür etti.

Vodafone çalışanı Gülcihan Bilen, aynı zamanda Türkiye İşitme Engelliler Milli Voleybol Takımı oyuncusu olduğunu ve İstiklal Marşı'nı ilk kez kendisinin işaret diliyle söylendiğini anlattı. Bilen'in babası Ergeldi Bilen ise işitme engelli çocuklarını engel olarak görmediğini, onlara hep güvendiğini söyledi. Engelli çocuğu olan ailelerin çocuklarına acıyarak bakmamaları gerektiğini belirten Bilen, çocuklarının arkasında dimdik durmalarını tavsiye etti.

Türk Telekom çalışanı Göktuğ Ortaalan, çalışma hayatına adım atmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Annesi Ayla Ortaalan ise "(Bana bir şey olursa çocuğuma ne olacak) günleri sizlerin sayesinde geride kaldı. Oğlum bu hayatın bir parçası oldu. Engellilere acıma dönemi geride kalmış, çozüm üretme dönemi başlamış. Türkiye'de bir engelli annesi olarak umutsuz değilim, artık benim evladım sizin evladınız" ifadelerini kullandı.

Türksat çalışanı Nihat Kihtir ise işitme engelli bir ailenin çocuğu olduğunu belirterek, işitme engelliler dernek ve federasyonlarında gönüllü çalıştığını ve Türksat'ta işe başladığını söyledi.
Programın sunucusu Özge Uzun, Erda Çanga'nın, Bakan Yıldırım'a yazdığı mektubu okudu. Çanga, mektubunda Yıldırım sayesinde aldığı işitme cihazıyla çok merak ettiği motorsiklet sesini duyduğunu, hele adını duymaktan çok mutlu olduğunu anlattı.

Bakanlar Binali Yıldırım ve Fatma Şahin'in duygusal anlar yaşadığı etkinlikte, işitme engelliler, Bakan Yıldırım için "Bana Bir Masal Anlat Baba" şarkısını işaret diliyle söylediler. Öte yandan Vodafone Düşler Akademisi'nden işitme engelli bir grup, Grease Müzikali'nden bir bölümü sahneledi. Bu arada etkinliği Bahar ve Pelin Kobal kardeşler işaret diline çevirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami