Yüz Elli Yıllık Hayal gerçekleşti Marmaray Deneme seferleri başladı

Kadıköy Ayrılıkçeşme İstasyonundan Marmaray'a giriş yapan Erdoğan, test sürüşünden önce bir konuşma yaptı. Proje kapsamında Marmaray'da her iki dakikada bir tren çalışacağını söyleyen Başbakan Recep Tayyijp Erdoğan,"Asrın değil, asırların projesi. Yer üstü çalışmaları 1.5 ay sürecek. 150 yıllık rüyayı gerçekleştirdik. İşin lafını değil gerçeğini yaparız. Ulaşımdaki sıkıntıyı yer altında çözeceğiz. 29 Ekim'e Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Treni'ni yetiştirmeyi hedefliyoruz. 3-3.5 saatte Ankara'ya ulaşılabilecek." diye konuştu. 

Erdoğan konuşmasının ardından trenin makinist koltuğuna oturdu, deneme seferini başlattı.

Marmaray Projesinde deneme seferi Ayrılıkçeşme durağından yapıldı. Programa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve proje yetkilileri katıldı. Program öncesinde ilk olarak alana Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Vali Hüseyin Avni Mutlu ile Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın geldi. Binali Yıldırım alandaki son hazırlıkları kontrol ederken, Vali Mutlu ve Emniyet Müdürü Çapkın ayaküstü bir süre sohbet etti.

VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜ ELLERİNDE NOTLARI İNCELEDİ
Vali ve Emniyet Müdürü ellerindeki kağıtlarda yazılı notları inceleyerek sohbetine devam etti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Nihayet Marmaray İstanbullulara hizmet etmek için gün sayıyor. Test sürüşüne başlıyoruz , bu deneme sürüşleri çok zahmetli ve çok kapsamlı bir çalışma. 76 tane farklı deneme yapılacak. Bütün bunlardan başarıyla geçtikten sonra güvenlik zirvesi düzenlenip yolcu seferleri ticari olarak başlamış olacak. Hedefimizde 29 Ekim'de açılış töreniyle birlikte İstanbul'a hizmet verecek hale getirmek. Tarihi bir proje, heyecan verici bir proje. Tam kapasiteye ulaştığımızda bir buçuk milyon İstanbullu yararlanacak. Üsküdar'dan Sirkeci 4 dakika, Kadıköy'den Kazlıçeşme 19 dakikada gidilecek. Projenin başka bir ünvanı da denizin bu kadar altından geçen ilk proje. En derin tüp 40 metre bu ise 60 metre. Bir başka yönüylede Marmaray aynı zamanda İstanbul'un 1500 yıllık tarihini ortaya çıkaran bir proje" diye konuştu. 

MARMARAY HAKKINDA
Tren zaman zaman yerin 60 metre altına inecek. Şu an 4 duraktan oluşan hattaki ulaşım süresi 19 dakika olacak. 2004 yılında başlanan projenin 29 Ekim tarihinde vatandaşların kullanımına sunulması bekleniyor. Projenin tamamı 2015 yılında bitecek. 
Toplam Hat Uzunluğu: 76,3 km 
Yüzeysel Metro Kesim Uzunluğu: 63 km 
Yüzeysel İstasyon Sayısı 37 adet 
Demiryolu Boğaz Tüp Geçiş Kesimi Toplam Uzunluğu 13,6 km 
Delme Tüp Tünel Uzunluğu: 9,8 km 
Batırma Tüp Tünel Uzunluğu: 1,4 km 
Aç-Kapa Tünel Uzunluğu 2,4 km 
Yer altı İstasyon Sayısı 3 adet 
İstasyon Boyu: (en az) 225 metre 
Bir Yönde Taşınacak Yolcu Sayısı: (saatte tek yöne) 75 bin 
Maksimum Hız: (saat) 100 km 
Ticari Hız: (saat) 45 km 
Tren Sefer Sayısı: 2-10 dakika 
Araç Sayısı: 440 adet

Kaynak.www.ahaber.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami