YHT. Pendik Eskişehir arasında deneme seferleri başlıyor

 

İSTANBUL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Pendik Belediyesi Dolayoba Spor Kompleksi'nin açılışında yaptığı konuşmada, sabah Bursa'da yüksek hızlı tren çalışmalarını ve tünel çalışmalarını yerinde izlediklerini, ardından Yalova'daki otoyol çalışmalarını yerinde gördüklerini anlattı.

Bu çalışmalar sürerken birilerinin hükümetin istikrarını bozmaya çalıştığını dile getiren Elvan, şunları söyledi:

"Birileri bizim huzurumuzu bozmaya çalışıyor. Birileri Türkiye'nin güçlenmesinden, büyümesinden, gelişmesinden rahatsız. 30 Mart'ta hepiniz dimdik ayakta duracaksınız ve bizi güçlü şekilde destekleyeceksiniz ki, bu Türkiye'ye karşı mücadele edenlere gereken cevabı hep birlikte verelim. 30 Mart seçimleri çok partili hayata geçiş sürecinden sonraki en önemli demokrasi sınavlarımızdan bir tanesi. Milli iradeden rahatsız olanlar, milli iradeden bir şey sağlayamayacağını düşünenler artık başka yol ve yöntemlere başvurmaya başladılar. Çünkü sizlere güvenmiyorlar. Sizlerin sorunlarını sorun olarak görmüyorlar. Onların farklı bir dünyaları var. Onların hayalleri, onların düşünceleri vesayet altında bir Türkiye."

İstanbul-İzmir 3,5 saat olacak

Konuşmasında, Bakanlık bünyesinde yapılan ulaştırma yatırımlarından da bahseden Elvan, üçüncü köprüden üçüncü havalimanına, Marmaray'dan Kanal İstanbul'a kadar çoğu projeyi hayata geçirmek isteyen bir iktidar olduklarını söyledi. Elvan, İstanbul Ankara arasında hayata geçirilmesi planlanan hızlı tren ve İstanbul'u Bursa üzerinde İzmir'e bağlayacak otoyolda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi vererek, şunları anlattı:

"Bu projeleri engellemek isteyenler, rahatsız olanlar var. Bugün İstanbul'dan, Pendik'ten İzmir'e 8-10 saatte gidiyorsunuz. Eğer biz otoyol projemizi gerçekleştirirsek 3 saatte, 3 saat 15 dakikada İzmir'e ulaşacaksınız. Bundan birileri rahatsız oluyorsa demek ki bunların niyeti düzgün değil. İzmir'e 3,5 saatte ulaştıracak bir otoyala sizleri kavuşturacağız."
 

3 şeritlik yol 5 şeride çıkarılacak

Pendik'ten çıkıldığında karşı tarafa ulaşmak için 1,5 saatlik bir yolla dolanarak Altınova'ya ulaşıldığına işaret eden Elvan, "Biz Körfez üzerinde Dilovası'ndan Altınova'ya uzanan bir asma köprü yapıyoruz. İnşallah bu ayın 15'inde Başbakanımız'la birlikte köprünün ayaklarını denize yerleştireceğiz ve önümüzdeki yıl bu köprü hizmet vermeye başlayacak. 1,5 saatte ulaşılan Altınova'ya bu köprüyle 6 dakikada ulaşacaksınız" dedi.

Elvan, kalkınma için olmazsa olmazların başında ulaşım altyapısının geldiğini belirterek, Dilovası'ndan itibaren TEM yolunda belli bir mesafede 3 şeritlik yolun da 5 şeride çıkarılacağını söyledi.

Test sürüşlerine başlıyoruz 

Yüksek hızlı tren konusunda yapılan son çalışmalara ve gelinen noktaya da değinen Elvan, "Bir kaç gün içinde Pendik'le Eskişehir arasında test sürüşlerine başlıyoruz. Aşağı yukarı tüm altyapı çalışmalarımız bitti, sinyalizasyonla ilgili bir takım eksiklerimiz var. En kısa sürede onları da gidereceğiz" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami