Yerli Otomobilin Motorunu Üretecek Firmanın Sinyali Verildi


Elektrikli aracın motorunun Zorlu Holding tarafından üretilmesi için çalışma başlatıldı

Geçen hafta büyük tartışmalarla birlikte kamuoyunda görücüye çıkan 'yerli otomobilde' ilk 'babayiğit' Zorlu Holding oldu. Saab ile gerçekleştirilen 40 milyon Euro'luk anlaşma kapsamında geliştirilerek Türkiye'ye gönderilen araçların elektrik versiyonunun motorunun üretimi için Zorlu Holding, TÜBİTAK işbirliği ile Ar-Ge çalışmalarına başladı.
"Bizim ekip bir çalışma yapıyor. Bugünden yarına değil uzun soluklu bir iş bu" açıklamasını yapan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif ZorluVestel bünyesinde tamamı Türk mühendislerden oluşan bir ekibin yazılım çalışması yapıtığını söyledi.

BAKAN 'ÇALIŞIN' DEDİ

Önceki gün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın motor üretimi için Vestel'i adres göstermesinin ardından SÖZCÜ Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan Zorlu, çıkış noktası olarak ağustos ayında Bakan Fikri Işık'ın Manisa'daki Vestel City ziyaretini gösterdi.
 Zorlu Holding'e bağlı Vestel'in, Manisa'daki üretim tesisleri olan Vestel City'de incelemelerde bulunan bakanın, çalışmalarını takdirle karşıladığını belirten Zorlu, "Projeye gönüllü mü oldunuz yoksa talep bakanlıktan mı geldi?" sorusuna şu yanıtı verdi:
"Bakan Fikri Işık'ın Vestel'i ziyareti sırasında böyle bir konu gündemde yoktu. Ancak bizim ortamımızı gördü, çalışmalarımızı ve çalışanlarımızı gördü ve 'Neden böyle bir şey yapmıyorsunuz' dedi. Bakan bize 'Elektrikli motor için bir çalışma yapın' dedi ve şu anda TÜBİTAK ile bizim ekibimiz bir çalışma gerçekleştiriyor. Bunun ne zaman sonuçlanacağını bilemiyoruz. Bu, bugünden yarına olacak bir iş değil."

EKİP YERLİ OLACAK BÜTÇE AÇIKLANMADI

Ahmet Nazif Zorlu, bakanlığın otomobil üretimi ile ilgili 'yerlilik' konusunda oldukça hassas olduğuna da işaret ederek, sermayenin ve ekibin tamamen yerli olduğuna işaret etti. Bu üretim sürecinde kilit noktanın yazılım olduğuna dikkat çeken Zorlu, kendi ekiplerinin TÜBİTAK ile birlikte bu alandaki Ar-Ge'ye odaklandığını kaydetti. Zorlu, çalışmalar için ayrılan bütçeye ilişkinse bir açıklama yapmadı.

BORSADA HİSSELERİ COŞTU

Vestel Şirketler Grubu'nun motor ile ilgili çalışmalara başlama kararı, borsadaki hisselere yaradı. Bakan Işık'ın açıklamalarının ardından, Ahmet Nazif Zorlu'nun çalışma yaptıklarını doğrulaması ile birlikte Vestel hisseleri borsada hızlı yükseldi. Vestel Beyaz Eşya hisseleri dün yüzde 14.11'lik artışla 13.75 liraya, Vestel Elektronik hisseleri de yüzde 19.83'lük artışla 5.63 liraya çıktı. Yerli otomobilin görücüye çıktığı 13 Ekim'den bu yana Vestel hisselerinde yüzde 28'e varan yükselişler yaşandı. (Kaynak:Haber7)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami