Ücretsiz İndirimli Seyahat Hizmetinde İşletmeci Memnun Vatandaş Mutlu Olacak


Bu kapsamda, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinesinde söz konusu desteğe ilişkin şehir içi toplu taşıma hizmeti temsilcilerinin taleplerini dinleme amacıyla 7 Eylül 2015 tarihinde Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda bir toplantı düzenlendi.
 
Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi başkanlığında yürütülen ve özellikle şehir içi toplu taşıma hizmeti temsilcilerinin taleplerinin dinlendiği toplantıya, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü, Türkiye Belediyeler Birliği, Türkiye Şoförler Odası, İETT Genel Müdürlüğü, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği, İstanbul Özel Halk Otobüsler Esnaf Odası ve Ankara Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası temsilcileri katıldı.
 
Tarafların görüş ve önerilerinin alındığı toplantı sonucunda Maliye Bakanlığınca söz konusu usul ve esasların gecikmemesine dikkat edileceği ancak gecikme durumu ortaya çıkarsa; ilgili Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren geriye dönük olarak özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı ile özel deniz ulaşımı aracı işletmecilerine ödemenin yapılacağı ifade edildi.
 
İŞLETMECİLERE NEDEN GELİR DESTEĞİ VERİLİYOR?
 
Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği ve 2014 yılı itibariyle başlatılan engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik ücretsiz seyahat uygulaması tüm Türkiye’de hayata geçti. 4 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe giren Yönetmelikle engelli bireylere, yaşlı vatandaşlara ve ağır engelli bireylerin refakatçilerine şehirci toplu ulaşım hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı sağlandı. Ayrıca, engelli bireyler ve ağır engelli bireylerin refakatçilerine şehirlerarası demir yolları ve denizyolları hizmetlerinden ücretsiz, yaşlı vatandaşlara ise %50 indirimli yararlanma hakkı getirildi.
 
Konuyla ilgili uygulamada karşılaşılan sıkıntıları gidermek maksadıyla 27 Mart 2015 tarihinde Kanunla getirilen yeni bir düzenleme ile, ücretsiz seyahat yükümlülüğü bulunan ve belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehiriçi toplu taşıma hizmeti veren ulaşım araçları ile özel deniz ulaşımı araçları işletmecilerine her ay gelir desteği ödemesi yapılması kararlaştırıldı. Usul ve esaslarının düzenlenmeye devam edildiği söz konusu gelir desteği ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten ilgili belediyeler aracılığıyla her ay gelir desteği ödemesi yapılacak. 
 
Yapılacak ödemelerin miktarı, kapsamı ile ödeme usulünün belirleneceği hususların görüşüldüğü toplantı ve çalışmalar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Türkiye Belediyeler Birliği ve faydalanıcı olan taraf temsilcilerinin katılımı ile devam edecek. Belirtilen usul ve esasların hazırlanması için Kanunda belirtilen altı aylık süre 7 Ekim 2015 tarihinde sona erecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami