Türk Hava Yolları filoya katılacak 117 uçak için Airbus’la anlaşma imzaladı

Kaydettiği büyüme rakamlarıyla dünyanın önemli havayolu şirketleri arasına giren Türk Hava Yolları, yine önemli bir kararla Türk Sivil Havacılık tarihinin en büyük uçak alımına imza attı.

Türk Hava Yolları evsahipliğinde, Genel Müdürlük VIP Toplantı Salonu'nda gerçekleşen törene, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türk Hava Yolları İcra Komitesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Türk Hava Yolları Genel Müdür'ü Doç. Dr. Temel Kotil, Airbus Başkanı ve CEO'su Fabrice Bregier katıldı. Atılan imzalar neticesinde Avrupa yapımı Airbus'tan 25 adet A321, 4 adet A320 NEO, 53 adet A321 NEO ve 35 adet A321 NEO opsiyonunu içeren 117 uçak 2020 yılına kadar filoya dahil edilecek.

Türk Hava Yolları filosuna 2015 yılından itibaren katılmaya başlayacak olan 117 uçak ve kira süresi sonunda çıkacak uçaklarla Türk Hava Yolları filosunda kargo uçakları dahil 2020 yılı sonunda toplam uçak sayısı 375'i bulacak. Halen yaklaşık ortalaması 6.6 olan filo yaşı ise, yeni uçakların filoya katılımıyla 5'e düşecek.

Türk Hava Yolları İcra Komitesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, "Son yıllarda yaptığı yatırım, elde ettiği büyüme rakamları ve başarılarla havacılık sektöründeki konumunu ve gücünü pekiştiren Türk Hava Yolları, yoluna yeni yatırımlarla devam ediyor. Büyüme hedeflerimizin önemli kilometre taşlarından biri filomuza katacağımız uçakları belirlemek ve bunların siparişlerini vermekti. Geçtiğimiz günlerde bu önemli kararları aldık ve Türk Sivil Havacılık tarihinin en büyük uçak siparişlerini açıkladık. Bugün atacağımız imza Türk Hava Yolları'nı, Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 hedeflerine taşıyacak. Bu anlaşmayla Türk Hava Yolları, Avrupa'nın en büyüğü olma yolunda önemli bir adım daha atmış oluyor" dedi.

Airbus Başkanı ve CEO'su Fabrice Bregier, "Türkiye'de olmaktan ve Türk Sivil Havacılık tarihinin en büyük siparişine imza atmaktan mutluluk duyuyorum. Türk Hava Yolları'nın bu yeni A320/A321neo siparişi ilk gününden itibaren rekorlar kıran uçağımızın başarısını bir kez daha kanıtlamış oldu" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami