THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu: “Uçak bileti fiyatlarında artış yaşanacak”


 

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Finans Cafe programında havacılık sektöründeki bilet fiyatlarıyla ilgili konuştu. Promosyonlu bilet fiyatlarının yukarı çıkacağını düşündüğünü söyleyen Topçu "Maliyetlerin dövize bağlı olarak yukarı çıkması neticesinde artık dolara endeksli baktığımız zaman bu taban fiyatlarını yakalamanın havayolu şirketleri adına biraz zor olacağını düşünüyorum" dedi.

TAVAN FİYAT UYGULANMADI

Cnbce'den Melda Yücel Kocaalp'in haberine göre, Topçu ekonomik biletlerin devam edeceğini belirterek "Belki 44 lira 39 liradan olmayacaktır veya bunun sayıları ciddi manada aşağı düşecektir. Yaz sezonunda talebin artmasıyla bu fiyatların biraz daha yukarı çıkması gerekiyor ki yine bu promosyon biletler satılabilsin" şeklinde konuştu. Topçu sözlerine şöyle devam etti:

"Şu anda Ulaştırma Bakanlığı'nın tavan ücret olarak bize tavsiye ettiği fiyatları kış sezonunda hiçbir havayolu yakalamadı ve öyle bir fiyat satılmadı diye düşünüyorum. En azından benim bilgim yok. THY markası ile 44 lira bilet fiyatıyla 175 bin kişiyi uçuruyoruz. Toplamda ise 1 milyondan fazla yolcuyu kişi başı 94 liranın altında uçuruyoruz. Gerçekten bu maliyetlerin altında bir fiyat. Öte yandan Anadolu Jet markasıyla 2 milyon 562 bin kişinin 89 liranın altında seyahat ediyor."

"SABİHA GÖKÇEN'DE KAPASİTEMİZİN 2 KATINA ÇIKACAĞIZ"

THY'nin üçüncü havalimanının devreye girmesinde meydana gelebilecek altı aylık ya da bir yıllık bir gecikmenin kendilerine hiçbir ek fatura çıkarmayacağını söyleyen Topçu,
"Sabiha Gökçen'de bir "hub" oluşturma kararı aldık. Şu anda Sabiha Gökçen'deki varlığımızı her geçen gün, her geçen yıl artırıyoruz. Bu yıl da kapasitemizi iki katına çıkarmış olacağız" dedi.

Borsaya henüz bildirim yapmadıkları için ilk iki ay kârlılık rakamlarını açıklayamadıklarını söyleyen Topçu "Ama şunu söyleyebilirim, trafik sonuçlarına baktığımız zaman THY'nin yüzde 20'nin üzerinde büyüdüğünü görüyoruz. Ocak ayı içinde kargoda yüzde 35 büyümüşüz" şeklinde konuştu. (cnbce)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami