THY’nin özelleştirileceği idialarına cevap

 

Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bazı  gazete ve internet sitelerinde Türk Hava YollarıA.O.  (THY) hisselerinin özelleştirilmesine yönelik  "Türk Hava Yolları Satılıyor" şeklinde haberlerin yer  aldığı hatırlatıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından  haberlerin net bir şekilde yalanlandığı halde  aynı içerikli haberlerin devam ettiği belirtilen açıklamada,  THY'dekikamu payının özelleştirilmesi ile ilgili de herhangi bir  çalışma olmadığı duyuruldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Özelleştirme programında olan şirketlerle ilgili yapılan çalışmalarda idareye yardımcı olmak üzere danışman görevlendirilmesi uzun yıllardır var olan bir uygulamadır. THY sermayesindebulunan kamu payları ile ilgili olarak Özelleştirme İdaresine yardımcı olmak üzere daha öncegörevlendirilen danışmanın görev süresi 03.03.2013 tarihinde sona ermiştir.

Bu çerçevede 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat uyarıncadanışmanlık hizmeti alımı çerçevesinde, THY sermayesindeki kamu payı ile ilgili olarak İdareyeyardımcı olmak üzere; THY, bağlı ortaklık ve iştiraklerinin global havacılık sektöründe yaşanangelişmeler çerçevesinde idari, mali, hukuki durumlarının, maliyet yapılarının analizi, operasyonel performanslarının belirlenmesi, büyüme stratejileriningelişiminin ve faaliyetlerininizlenmesideğerlendirilmesi, raporlanması ve gerektiğinde özelleştirme stratejilerininbelirlenmesine yardımcı olmak üzere havayolu sektörüne yönelik teknik bilgi ve tecrübebirikimini haiz bir danışmanlık şirketinden hizmet alınması amacıyla gerçekleştirilen bir çalışmadır. Ayrıca, Sermayesindeki yüzde 49,12 oranındaki kamu payı özelleştirme kapsam veprogramında bulunan THY, Türk Ticaret Kanunu, SPK ve ilgili mevzuata göre ticari faaliyet gösteren, hisselerinin büyük kısmı onbinlerce küçük yatırımcı tarafından elde tutulan birdeğerdir. Basında yer alacak haberlerde bu hassasiyet göz önünde bulundurulmalıdır."

Kaynak: www.haber7.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami