SunExpress hedef büyüttü

SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Hacı Say, İzmir’de 7 yılda yaklaşık 10 milyon yolcu taşıdıklarını belirterek yaz sezonuyla birlikte Strasburg, Bremen, Lefkoşa ve 6 Mayıs’ta Batman olmak üzere yeni destinasyonları uçuş ağına ekleyeceklerini söyledi
SunExpress hedef büyüttü

Türk Havayolları ile Lufthansa ortak kuruluşu SunExpress Müdür Yardımcısı Hacı Say, İzmir'i aktarma merkezi yapma hedeflerini büyük ölçüde başardıklarını ve 7 yılda yaklaşık 10 milyon yolcu taşıdıklarını belirterek, yaz sezonuyla birlikte dört yeni destinasyona daha uçuş ağı sağlayacaklarını ifade etti.

İzmir'i birçok noktaya bağlıyoruz”

İzmir'deki medya mensiplarıyla bir araya gelen Say, iç hatlarda 14, dış hatlarda ise 21 olmak üzere İzmir’i en fazla noktaya bağlayan havayolu şirketi olduklarını söyledi. Geçtiğimiz Ekim ayında İzmir'i HUB (Aktarma Merkezi) yaptıklarını anlatan Say, bu hedeflerini büyük ölçüde başardıklarını dile getirdi.

Uçuş ağlarına yeni katılan ve katılacak olan destinasyonlarını açıklayan Say, “Bu yaz sezonuyla beraber 3 yeni destinasyonu, Strasburg, Bremen ve Lefkoşa, İzmir’den uçuş ağımıza ekledik ve 6 Mayıs’ta da 4. yeni destinasyonumuz Batman’ı ekleyeceğiz. İzmir’den uçuş ağımızı sürekli genişletmeyi, yeni destinasyonlar eklemeyi hedefliyoruz” dedi.

7 yılda 10 milyon yolcu

İzmir’den ve İzmir’e 7 yıllık süre içerisinde 10 milyondan fazla yolcu taşıdıklarını belirten Say, İzmir'in nüfusundan fazla yolcuyu taşıdıklarını kaydadan Say, “2012’de dış hatlardaki pazar payımız yüzde 33, iç hatlarda ise yüzde 21 olarak gerçekleşti. 2012’de iç hatlarda toplam 1 milyon 200 bin yolcu, dış hatlarda ise 781 bin 631 yolcu taşıdık. Büyümemiz hızla devam edecek. HUB bizim için çok olumlu gidiyor. HUB çerçevesinde şu anda Türkiye’den toplam 14 noktadan Avrupa’da 21 noktaya tarifeli olarak İzmir üzerinden bağlantı veriyoruz” dedi.

İzmir EXPO tanıtım sürecine destek verdiklerini de ekleyen Say, kentin turizmine katkı sağlamak için Almanya’dan gelen turizm yazarlarını İzmir’de ağırlayacaklarını belirtti. Almanya’nın FTI turizm acentasıyla anlaşma yaptıkları bilgisini de veren Say, “Bu firma geçen sene Uzakdoğu’ya 500 bin turist götürdü. Biz de bu noktada İzmir’i aktarma merkezi yapmayı düşünüyoruz. İlk etapta kış sezonu birlikte onların turistik yolcularını Umman’a götüreceğiz. Başlangıçta haftada bir sefer olacak. Ama ilerleyen zamanlarda bu seferleri artıracağız. Ama tabi ki turizmcileri de sokarak aktarma yolcularını bir iki gün de olsa kentte konaklamasını sağlamak istiyoruz. EXPO için uçaklarımızı logo ile donattık” diye konuştu.

Uçak alımları sürecek

Türk havacılığının yükselişini ve THY ile Pegasus’un yapacağı uçak alımlarını da değerlendiren Say, “Bence muhteşem bir iş yaptılar. 9-10 uçak ile yürütülen havayolu taşımacılığının bugün geldiği nokta çok sevindiricidir. Bizim de uçak alımlarıyla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Bunu yanı sıra mevcutta zaten THY ve Anadolu Jet uçaklarımızı kiralıyoruz. 2013 yılında Avrupa’da kriz vardı. Türkiye bundan etkilenmedi. Ama şu an yolcu artışı var. Ama bilet fiyatları yükselmedi. Bu yüzden Türk firmaları uçak alımına yöneliyor. Çünkü kira fiyatlarına baktığımız zaman uzun yıllar kullanabilecekleri uçak alımını tercih etmek çok daha mantıklıdır. Umarım bizde diğer havayollarında büyür çok daha fazla noktalara uçarız. Herkesin yolu açık olsun” dedi.

2013 değerlendirilmesini de yapan Say, “İleri tarih rezervasyonlarına baktığımızda şimdiden geçen yıl ile rakamların aynı olduğunu görüyoruz. Haziran ayına bir çok rezervasyon var” diye konuştu. 2014 büyüme hedeflerini de açıklayan Say, halen 8 uçakla opsiyon gerçekleştirdikleri İzmir’de 10 uçağa çıkmaya planladıkları ve yaklaşık 4 noktaya daha uçmak istediklerini söyledi. Çevre ülkelerdeki yaşanan olayların hava taşımacılığını etkilenip etkilenmediği yönündeki soruya ise Say, “Çevremizde olaylardan herhangi bir etkilenme söz konusu değil Suriye’den bile iyi haberler geliyor. Bize olumsuz bir ektisi yoktur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami