Sayısal Takoğraf konusunda bilgi kirliliğine son!

TAKOGRAFTA BİLGİ KİRLİLİGİNE SON

 

SON günlerde birtakım odalar ve kuruluşlar  basında yanlış bilgiler vererek Beyanatlarında 01/01/2014 de Tüm araçların takografları ve sürücü kartları alınacaktır diye Takograf kullanıcıları firmaları ve sektörü yanlış yönlendirmektedirler

 

Bilindiği üzere takograf söz konusu düzenlemlerle 3516 ölçü ve ayar kanunu ile ele alınmış ilgili diger mevzuat ve  ile üç adet yönetmelik çıkarılmıştır

 

1.21.05.2010 tarihli uluslararası karayolu taşımacılığı yapan araçlarda

kullanılan takograf   cihazları hakkında yönetmelik

2. 12 01.2012 tarihli takograf cihazları muayene ve damgalama yönetmeliği 3. 14.02.2012 tarihli takograf cihazları servis hizmetleri hakkında yönetmeliktir.

 

Şuana kadar ülkemizde sayısal takograf tip onayı almış kuruluş yoktur.

İki firma sayısal takograf için AB tip onayı müracaatlarını yapmış çalışmalarını hızla devam  ettirmektedirler.İnşallah 01/01/2014 'e sayısal takograf belgelerini ve cihazlarını yetiştirmelerini temenni ediyoruz.

 

Ülkemizde üç adet AB tip onaylı sayısal takograf markası ithalatçı firma bulunmaktadır.

 

Bu firmalar tarafından Bilim , Sanayi ve Teknoloji  Bakanlığı Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü denetiminde eğitimler verilerek eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verilmektedir.

 

Sürücü kartı almak isteyen araç sahipleri aşağıda ki çizelgeye göre almaları tavsiye olunur.Sürücü kartının kullanım süresi 5 yıl olduğundan örneğin 2008 ve 2012 model arası aracı olan takografı analog ve elektronik olan kullanıcı kartını bugünden alırsa hiç kullanmadan süresi biticek ve kullanamayacaktır.

 

 

Geçici Madde 3 – (1) Yurt içinde taşımacılık yapan ve takograf kullanması zorunlu olan 1996 model ve sonrası araçlarda kullanılan analog veya elektronik takograf cihazlarının, aşağıda belirtilen yıl içindeki ilk araç muayenesinden önce dijital takograf ile değiştirilmesi zorunludur.

 

a) 1996-1998 model araçlar, birinci yıl içinde,

 

b) 1999-2001 model araçlar, ikinci yıl içinde,

 

c) 2002-2004 model araçlar, üçüncü yıl içinde,

 

ç) 2005-2007 model araçlar, dördüncü yıl içinde,

 

d) 2008 ve sonrası model araçlar, beşinci yıl içinde.

 

(2) Yurt içinde taşımacılık yapan ve takograf kullanması zorunlu olan

1996 model ve sonrası araçlarda kullanılan ve birinci fıkrada belirtilen süreç dışında değiştirilmesi gereken analog veya elektronik takograf cihazları, birinci fıkrada belirtilen süreler dikkate alınmaksızın dijital takograf ile değiştirilir.

 

 

ÖNEMLİ UYARI!

 

15 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe giren  “ Takograf Cihazları Muayene ve Damgalama Yönetmeliği” gereği takograf kalibrasyonu ve muayenesi denetimleri başladı. Kalibrasyon yapılmamış takograflar için bin 464 TL ceza kesilirken, 15 MART 2012 tarihinden itibaren arızalanan analog ve yerli takografların dijital takograflarla değiştirilmesi zorunluluğu da getirilmişti. Diğer taraftan 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yeni tescil edilen ve takograf takılması zorunlu tüm araçlara yurt içi dahil dijital takograf takma şartı da getirildi.

 

Karayolu ile şehirlerarası yolcu taşıma sektöründe hizmet veren firmaların mağdur olmamaları için takograf cihazlarının muayene ve damgalama işlemlerinin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yetkilendirdiği servislerde yaptırmaları gerekiyor.  Ayrıca araçta, takografın kalibrasyon belgesi ve montaj etiketinin olması, geçerli bir kalibrasyon belgesinin olması, kalibrasyon belgesindeki ve montaj etiketindeki bilgilerde tutarsızlık olmaması, montaj etiketinin ya da yıpranmış olmaması, takografın damgalarının tam olması, takograf ve aksamlarında herhangi bir müdahalenin olmamasına da dikkat edilmesi gerekiyor

 

Daha detaylı bilgileri almak isteyen kullanıcılar 71 ilde 200'e yakın Derneğimiz Uluslararası Takografcılar Derneği Temsilcisinden Bilgi alabilirler.

 

 

                                               ULUSLARARASI TAKOGRAFCILAR DERNEGİ BAŞKANI

 

                                                            MUSTAFA ÇOBANLI

                                                e-mail: info@utd.web.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami