Rıfat Hisarcıklıoğlu Kayseri’ye YHT istedi


Kayseri Sanayi Odası tarafından düzenlenen 2013 Yılı Sanayi Gecesi ve Geleneksel Ödül Töreni, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, ilçe belediye başkanları, sanayiciler ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Burada bir konuşma yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Marifet iltifata tabidir. Biz Kayserililer olarak, takdir edilecek işleri takdir etmekte biraz geç kalıyoruz. Ancak böyle bir gece düzenleyen KAYSO yönetimine teşekkür etmek istiyorum.

Çocukluğumuzda, gençliğimizde hep hayal ediyorduk, Türkiye kendi enerjisini ne zaman üretecek diye. Türkiye’yi nükleer enerjiyle tanıştıran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız’a çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

Ekonominin gelişmesi için üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Kayseri’de 4 üniversite var ve İstanbul, Ankara’dan sonra öğrencilerin okumak istediği üçüncü şehir Kayseri. Kayseri, üniversite eğitiminde de bir marka şehir’’ şeklinde konuştu.

Anadolu’yu Avrupa’ya açmak gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak parmaklarını taşın altına koyarak, tarifeli tren seferlerini başlattıklarını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, malların trenyolu ile taşınmasının hem zaman hem de maliyet açısından faydalarını anlattı.

Türkiye’de hiçbir başarının cezasız kalmadığını vurgulayarak, gümrük kapılarını modernize ettiklerini, bu projelerinin Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyaya örnek gösterildiğini, bu başarılarından dolayı cezalandırıldıklarını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, konuşmasının sonunda “Kayseri yüksek hızlı trene layık değil mi? Benden söylemesi. Benden sonra söz hükümette” dedi.

-Başbakan Yardımcısı Babacan

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, “Kayserili sanayicilerimizden Türkiye çapında, belli noktalara ulaşmış sizleri bir araya getiren böyle bir gecenin gelenekselleşmesi çok güzel. Kayserili işadamlarımızın Türkiye’nin dört köşesinde yaptığı çalışmalar, ihracata baktığımız zaman hepimizin gurur duyması gerek. Kayseri, Türkiye’nin en başarılı firmalarını, kuruluşlarını çıkarmış bir şehir aynı zamanda.

Üçüncü nesil ticaretle uğraşan bir aileden gelen birisiyim. Partimizin kuruluşuna kadar tamamen sizlerin içinde, sizlerle ticaretini yaparken, hızlı bir şekilde siyasetin içinde bulduk kendimizi. Bu 11 yıllık süreçte, iş dünyasında başarının temelleriyle, siyasette ve daha doğrusu, devlet yönetmenin başarı sırları hemen hemen aynı. Öncelikle dürüst olunmalı. Yerine getirilmeyecek sözlerin baştan söylenmemesi. Hedefler belirleyip o hedeflere ulaşmak. Verdiği sözü de yerine getirmek. İşte bizim partimizin başarısının temel noktaları, temel kodları” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, şöyle devam etti: “Ekonomik yapımıza baktığımızda, üretim, ihracat, yatırım, bunlar ekonomimizin temelini oluşturuyor. Türkiye eğer ekonomik olarak büyüdüyse, istihdam artmışsa, bunlar sizlerin emekleri, çalışmaları sayesinde oluyor. Biz üreteceksek, büyüyeceksek, bunu özel sektör eliyle yapmalıyız dedik ve öyle de yapıyoruz. İleri bir demokrasi olmadan ileri bir ekonomi de olmaz.

İkisi aynı şekilde gelişmeli. Devlet bütçesine çeki düzen verdik. 2002 yılında devletin bütçe açığı çok yüksekti. Bugün geldiğimiz noktada sadece yüzde 2. Kriz döneminde dahi mali disiplini elden bırakmadık. Bütün Avrupa ülkeleri, küresel krizin yaşandığı 2008, 2009, 2010’dan çok daha kötü durumda. Bu kriz döneminde, dünyanın dev bankaları sarsılırken, batarken, çok şükür Türkiye’deki bankalar ayakta kaldı.

Sosyal güvenlik ve sağlık konularında önemli reformlar gerçekleştirdik. 2009’dan bu yana istihdam 2,6 milyon kişi arttı. Aynı dönemde Avrupa’da bu kadar işsizlik oldu. Türkiye’de gelir dağılımı hızla düzeliyor. Zenginle fakir arasındaki uçurum azalıyor.

Son 5 yılda Türkiye, gelir dağılımının en hızlı düzeldiği ülke. Türkiye’de rekabet ne kadar iyi işliyorsa, gelir dağılımı da o kadar hızlı düzeliyor. Artık kuruluşlarımızın önü açık. Özel kapalı alanlar, koruma alanları, bunlar yok. Bunlar Türkiye’de zamanında uygulanmış. Artık her sektörde rekabet var. Bunun en canlı örneğini sizler yaşayıp görüyorsunuz.

Türkiye’de çok önemli gelişmeler oldu ama özellikle son 5 yılda tüm dünyada sıkıntılar yaşanırken, Türkiye’deki gelişmeler çok dikkat çekti. Avrupa ülkelerinin toplamına baktığımızda, büyüme değil, daralma var. Japonya’ya bakıyorsunuz, 10 yıllık bir durgunluk, yerine gelen hükümetin para basması ve bazı önlemleriyle küçük küçük büyümeler görüleceğini öngörüyorlar. Brezilya, Meksika, Endonezya’da beklentiler hep aşağıya doğru revize edilmiş durumda.”

-Bakan Yıldız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, enerji sektörüne değinerek, “Türkiye, bir taraftan kendi enerji kaynaklarını devreye sokarken, bir taraftan da enerjiyi Avrupa ülkelerine taşıyor. Elektrikte ise en ucuz kullanan Avrupa ülkeleri arasında 3. Sıradayız. İnşallah önümüzdeki dönemde Kayserili hemşerilerimizin hızlı trenle seyahat etmesini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

KAYSO Başkanı Mustafa Boydak da, ''Sayın Başbakan Yardımcım, Kayseri'nin ihracat rakamları 2 milyar doları aştı ve bundan sonraki buluşmalarımızda bu artan rakamları konuşacağız. Biz Türk sanayisinde ilk 500 ve ikinci 500'e Kayseri'den daha çok firmanın katılımı için elimizden geleni yapacağız. Türkiye'nin gidişatından memnunuz. Ekonomik anlamda, yurt dışında ve yurt dışında hükümetimizin yaptığı çalışmaları görüyoruz. Özellikle Suriye'den gelen insanların ihtiyaçlarının karşılanması noktasında biz de sanayiciler olarak hükümetimize, devletimize elimizden gelen desteği vereceğiz'' dedi.

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ilk 500 ve ikinci 500 sanayi kuruluşları listesinde yer alan Kayseri firmalarına ödüllerini verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami