Renault Yeni üreteceği Talisman’ın detayları belli oldu

Renault, Laguna ismiyle yıllarca yer aldığı ama daha sonra Latitude ismine geçerek, kırılma yaşadığı orta sınıfa geri dönüyor.

Bu defa Talisman adı verilen yeni orta sınıf oyuncu gerek dış tasarım gerek iç tasarım, gerekse motor ve donanımıyla iddialı. Renault, aracın etikini de doğru belirlerse, artık unutulduğu orta sınıfta Laguna ve Latitude modellerinin üzerinde satış rakamlarını yakalamayı hedefleyebilir.

Yeni Talisman’ın üzerindeki örtü bugün kaldırıldı. Örtünün altından ise eski LAguna ile eski Vel Satis modellerini çağrıştıran yeni bir sentez çıktı.

Renault’dan verilen bigliye göre araç yeni haliyle sahip olduğu 608 dm3’lük bagajıyla kalabalık aileleri sevindirecek.
Aracın boyu 4.85 m oldu. Bu Laguna’ya göre 15 cm’lik bir uzamayı, Latitude’e göreyse 5 cm’lik kısalmayı ifade ediyor.

Araç artık hafiflemesi nedeniyle daha dinamik. Ama Renault, güçlü motorlar kullanmayı reddetmiş görünüyor.

Yeni Laguna’da (Talisman) 1.6 litrelik TE serisi 200 beygir gücün altındaki motorların kullanımını yeterli bulmuş.
Bu durumda yeni Talisman Audi RS4, BMW M3, Jaguar XE SVR, Mercedes C63 AMG ve Alfa Romeo Giulia gibi 500 beygirin üzerinde güce sahip modellerle rekabete girmeyecek.

 

Yeni Talisman’ın hedefinde VW Passat, Skoda Superb, Opel Insignia, PEugeot 508 gibi düyük yakıt tüketimi, geniş ve modern iç nhacim ile satın alınabilir fiyatlar sunan orta sınıf rakipler bulunuyor.
Bu da 110 beygirlik 1.5 dCi motorlu Talisman’ı düşük yakıt tüketiminin yanı sıra düşük CO2 salımıyla da öne çıkaracak gibi görünüyor.
Yeni Talisman için 130 ve 160 beygir güçlerindeki 1.6 dCi motorlar da aracı rahatlatacak seçenekler olarak kabul edilebilir.
Renault’nun orta sınıftaki yeni temsilcisinde 163 beygir gücündeki 1.6 tCe ve 130 bglik 1.2 tCe motor seçenekleri de görev alacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami