Orhangazi Samanlı Tünelinde Işık Göründü

Bakan Elvan ile çalışmaların sürdüğü tüneli gezerek yetkililerden bilgi alan Arınç, gazetecilere yaptığı açıklamada, çok mutlu ve sevinçli olduklarını, bir rüyanın gerçekleştiğini çok açık bir şekilde gördüklerini söyledi. Tüneli gezerken ışığı gördüklerini, Yalova tarafına geçtiklerini kaydeden Arınç, "Allah hayırlı etsin, kazadan beladan korusun" dedi. Arınç, belki de son 100 yılın en büyük projelerinden birisi olan, Türk lirasıyla hemen hemen 14-15 katrilyona çıkabilecek, ülkenin en güçlü müteahhitlerinin bir araya gelip konsorsiyum oluşturdukları ve her birinin kendi alanında gece gündüz çalışarak ortaya koydukları başarılı bir sonucu alkışladıklarını belirtti.

Arınç, 3 bin 500, 3 bin 600 metre uzunluğundaki bu tünellerin 2 yıl içerisinde gerçekleştirildiğini anlatarak, şöyle konuştu: "Bundan daha kısa olan Bolu Dağı Tüneli tam 12 yıl sonra gerçekleşmişti. Yine buna benzer bundan daha kısa olan tünellerin yapım aşaması geçmiş yıllarda 7 yılı buluyordu. Ama başlamasıyla bu tünellerin bitmesi sadece 2 yılda gerçekleşti. Bu ne muazzam bir başarıdır. Çok şükür günde ülkemizde 200 metre tünel açıyoruz. Bir o kadar viyadük var ve böylece mükemmel bir ulaşım temin edilebiliyor. Bütün şehirlerimiz bundan istifade edecek. Karanın bittiği yerde de biliyorsunuz dünyanın 4 büyük asma köprüsü, 4 kilometrelik bir köprü yapılacak. Sayın Başbakanımızın teşrifleriyle de 15 Mart'ta en güzel törenlerden birisini yapacağız. Düşünün ki Yalova, deniz yollarıyla ulaşımın zaten bir noktasıydı. Şimdi de otoyol suretiyle bütün Türkiye'ye açılan bir kapı olacak. Yunus Emre'nin bir sözünü hatırlıyorum; 'Dağ ne kadar yüksek olsa yol üstünden aşar' diyor. Hamdolsun Türkiye'de 2023 yılında, 9 yıl sonrasında milli gelir kişi başına 25 bin dolara, ihracat 500 milyar dolara ulaşacak, 2 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılası olacak. Bu tünelin de bu artışlara büyük katkısı olacak."

Bakan Lütfi Elvan: Hedefimiz 2015 Yılında İstanbul’u Bursa’ya Otoyollarla Bağlamak

Bakan Lütfi Elvan da hedeflerinin 2015 yılında İstanbul'u Bursa'ya otoyollarla bağlamak olduğunu bildirdi."İnşallah araçlarımız 2015 yılı sonu itibarıyla İstanbul'dan Yalova'ya, Yalova'dan da Bursa'ya otoyolla ulaşma imkanına kavuşmuş olacaklar" diyen Elvan, muhtemelen 2017 yılında da İzmir ile bağlantının tamamlanmış olacağını aktardı.

Elvan, tüm bu projelerin istikrar sayesinde, bu ülkeye olan güven sayesinde olduğunu anlatarak, şöyle devam etti: "Bu ülkede istikrar olmasa, ekonomik yapı bu kadar güçlü olmasa, devletin cebinden bir kuruş para çıkmadan bu işler gerçekleşmez. Bakın, yap-işlet-devlet projesiyle biz burayı gerçekleştiriyoruz. Demek ki bizim ülkemize, bizim hükümetimize bir güven var. Biz de halkımızın beklentisi olan bu altyapı yatırımlarını süratle gerçekleştiriyoruz. Sadece otoyollarla yetinmiyoruz. Demiryollarında, havayollarında çığır açan yatırımlarımız, projelerimiz var. Yine Bursamızı yüksek hızla Bilecik'e bağlayan yüksek hızlı tren hattında da çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor. Oraya da bir ziyarette bulunduk. Aşağı yukarı 32 tünel geçişi sonrası Bursa'dan çift hat demiryoluyla Bilecik'e ulaşma imkanına Bursalı vatandaşlarımız sahip olacaklar. Ve çok kısa bir sürede birçok ilimize, metropol kentlere ulaşma imkanına kavuşacaklar. Artık Bursa öyle bir konumda ki istediği metropole, istediği kente hem demiryoluyla hem de karayoluyla çok daha kısa bir sürede ulaşabilme imkanına kavuşacak. Yine İstanbul'daki vatandaşlarımız aşağı yukarı 3 saat 15 dakika gibi bir süre içinde İzmir'e ulaşabilecekler."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami