Ordu-Giresun havalimanı Üst yapı İnşaat ihalesine 27 teklif verildi

Ordu-Giresun havalimanına 27 teklif

İhale Komisyonu  Başkanı   Ulaştırma Denizcilik   ve   Haberleşme  Bakanlığı  Alt  Yapı  Yatırımları Genel Müdür   Yardımcısı  Yalçın Eyigün,  Genel Müdürlük   toplantı  salonunda yapılan ihale öncesinde yaptığı  konuşmada , ihale için 29  firmanın   şartname   aldığını  belirterek, 27  firmanın  ön yeterlilik için  başvuruda  bulunduğunu söyledi. Eyigün, ön yeterlilik  başvurusunda  bulunan firmaların  ön yeterlilik  teklif  zarflarının açılarak evraklarının kontrol edileceğini söyledi.

Komisyon daha sonra ön yeterlilik  başvurusunda  bulunan Gürbağ  İnşaat  AŞ-Ilgın  İnşaat  AŞ  iş ortaklığı, Terminal Yapı ve Ticaret  Limited  Şirketi-Ceylan İnşaat AŞ ortak girişimi, Limak İnşaat AŞ, Dido-Ray Yapı Sanayi ve Ticaret AŞ-Demce Yapı İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ iş ortaklığı, Taşyapı İnşaat AŞ, AKM Yapı  Limited  Şirketi- Özka İnşaat AŞ-DNZ İnşaat iş ortaklığı, Gürtaş AŞ-Nas İnşaat AŞ iş ortaklığı, İntes Grup İnşaat ve Ticaret AŞ-Fema İnşaat Ticaret AŞ-Yapı STS İnşaat AŞ iş ortaklığı, TAV Tepe Akfen Yatırım İnşaat ve İşletme AŞ, Gülermak Ağır Sanayi İnşaat Taahhüt AŞ, Kırcal İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ-Elron İnşaat Taahhüt ve Ticaret  Limited Şirketi-Nil Yapı Malzeme ve İnşaat Ticaret AŞ iş ortaklığı, Kaya İnşaat  Limited  Şirketi-MBD İnşaat  Limited  Şirketi iş ortaklığı, Makyol İnşaat Sanayi Turizm veTicaret AŞ, Altındağ İnşaat Limited  Şirketi-Piramid İnşaat Sanayi Ticaret AŞ- İntim İnşaat  Limited  Şirketi iş ortaklığı, YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ-EMT İnşaat AŞ iş ortaklığı, Haşemoğlu İnşaat Sanayi  Limited Şirketi-Koçoğlu İnşaat AŞ iş ortaklığı, Öz Aras Grup İnşaat AŞ-İntekar Yapı Turizm  Limited Şirketi iş ortaklığı, Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ-Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ iş ortaklığı, As-ka İnşaat AŞ-HGG İnşaat Sanayi ve Ticaret  Limited  Şirketi iş ortaklığı, Ermit Limited  Şirketi-May İnşaat Ticaret  Limited  Şirketi iş ortaklığı, Atlı İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ-Silahtaroğlu AŞ-Hüsamettin PEKER İnşaat  Limited  Şirketi iş ortaklığı, Öztaş İnşaat Malzemeleri Ticaret AŞ, Nursoy İnşaat AŞ-Uyanıklar İnşaat  Limited  Şirketi iş ortaklığı,Günal İnşaat Ticaret ve Sanayi AŞ-Mapa İnşaat ve Ticaret AŞ iş ortaklığı, Sigma İnşaat AŞ-İkiz İnşaat  Limited  Şirketi iş ortaklığı, OZE İnşaat  Limited  Şirketi-Elitbay İnşaat  Limited  Şirketi iş ortaklığı, Sarıdağlar İnşaat ve Ticaret AŞ-Pekintaş  Limited  Şirketi iş ortaklığının belgelerini şekil olarak kontrol etti.

Eyigün, belli istekliler usulüyle yapılan ihalenin ilk oturumu olan ön yeterlilik başvuru belgelerinin şekil olarak incelendiğini ifade ederek, komisyonun daha sonra belgelerin geçerliliğiyle ilgili yapılacak ayrıntılı incelemenin ardından puan sıralamasında ilk 5'e giren firmanın, tarihi daha sonra belirlenecek ihaleye davet edileceğini kaydetti. Söz konusu ihalede firmaların teklif zarflarının açılacağını anlatan Eyigün, en düşük teklifi veren firma ile sözleşmenin imzalanacağını söyledi.

Yıllık yolcu kapasitesi 2 milyon olacak

Türkiye'nin ilk denize dolgu yapılarak inşa edilen havalimanı olma özelliği taşıyan Ordu-Giresun Havalimanı'nda çalışmalar 2011 yılında başladı. Toplam proje tutarı 230 milyon 508 bin lira olan projenin alt yapı işlerinin maliyeti 162 milyon 778 bin, üst yapı işleri ise 67 milyon 730 bin lira. Geçen yıl alt yapı çalışmalarına başlanan havalimanı için 35 milyon 665 bin lira harcandı. Bu yıl ise 120 milyon 689 bin lira harcanması planlanan havalimanının alt yapı çalışmalarının yıl sonunda bitirilmesi amaçlanıyor.

Avrupa'nın tek, dünyanın dördüncü deniz üzerine yapılacak olan Ordu-Giresun Havalimanı, Trabzon ve Samsun havalimanlarının tam ortasında yer alıyor. Havalimanında, toplam 31 bin metrekare kapalı alan (terminal binası, giriş kontrol binası, teknik blok, kule, güç-ısı merkezi, emniyet-itfaiye binası, iş makinaları ve oto garajı, katlı otopark, regülatör binası, arıtma tesisi) bulunuyor. Ordu-Giresun Havalimanı hizmete açıldığında yıllık 2 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.

Kaynak.haber7.com
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami