Mısır’a Metrobüs sistemini önerdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kahire'de, İzmir'in EXPO 2020 adaylığı çalışmaları çerçevesinde, Mısır Turizm Bakanı Hişam Zağzuğ, Enformasyon Bakanı Salah Abdulmaksut ve diğer yetkililerle bir araya geldi.

Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği rezidansında, basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından gazetecilere açıklamada bulunan Yıldırım, Mısır halkına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını getirdiğini ifade etti.

Yaşanan sorunların Mısırlıların moralini bozmamasını isteyen Yıldırım, "Moralsizlik her şeyin başıdır. Yaşanan olaylardan dolayı moralinizi bozmayın. Benzer şeyleri yaşamış olan bizler, bu dönemde Mısır halkının daha fazla yanındayız" diye konuştu.

Metrobüs sistemini Mısır'a önerdi

Gazetecilerin, Türkiye ile Mısır arasında toplu taşımacılıkta işbirliği yapılıp yapılmayacağına ilişkin sorularını cevaplayan Yıldırım, İstanbul'a kurulan metrobüs sisteminin ucuz, kolay ve hızlı gerçekleşen bir proje olduğunu ifade ederek, "Bu sistem 8 ayda kuruldu ve 1 milyon İstanbulluyu taşıyor. Avrupa'da başarılı bir proje olarak görüldü. Kahire'de de kurulabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Yıldırım, gerekli adımların atılması halinde Mısır'da toplu taşımacılıkta metrobüs sisteminin kurulması konusunda Türkiye'nin yardıma hazır olduğunu bildirdi.

İstanbul'da denizde yapılan toplu taşımacılığın Nil Nehri'nde yapılamayacağını anlatan Yıldırım, "Biz, İstanbul'da deniz taşımacılığını hızlı deniz otobüsleriyle yapıyoruz. Nil Nehri'nde hızlı taşımacılık yapılırsa kıyıda bir şey kalmaz. Mesafelere geç ulaşan araçlar ise taşımacılık için faydalı olmaz. Nil Nehri'ndeki taşımacılık ancak turizm amaçlı olabilir" görüşünü belirtti.

Yıldırım, Mısırlı bakanlarla görüştü

Bakan Yıldırım, Mısır Ulaştırma Bakanı Hatem Latif, Sivil Havacılık Bakanı Vail el-Madavi ve İletişim Bakanı Atıf Hilmi ile bir araya geldi.

Başkent Kahire'deki Sofitel Otel'de yaklaşık 2 saat süren görüşmede, Yıldırım ile Mısırlı bakanların, "internet, uydu, ortak televizyon yayını ve ulaştırma" konularının yanı sıra iki ülke arasındaki ilişkileri de ele aldıkları bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami