Mardin Havalimanı Uluslararası oluyor.

Yüzde 90'lara varan doluluk oranıyla uçuşlarını yapan Mardin Havalimanı talep yoğunluğu nedeniyle ihtiyaca cevap veremeyen mevcut terminal binası yerine 2012’de inşaatına başlanan yeni terminal binasını aralık ayında bitirmeyi hedefliyor. Yapılmakta olan yeni terminal binası ile yıllık 400 bin olan yolcu kapasitesinin 3 milyona çıkarılması planlanıyor.

Mardin Havalimanı Müdürü Mübarek Bedir, her geçen gün yolcu sayısının arttığını belirterek, yapımı devam eden yeni terminal binasının tamamlanmasıyla yıllık 400 bin olan yolcu kapasitesinin 3 milyona çıkarılmasını hedeflediklerini söyledi. Yılda bir milyon üzerinde yerli yabancı turistin ziyaret ettiği Mardin’de uçaklarda doluluk oranının yüzde 90’lara ulaştığını belirten Bedir, "Geçtiğimiz yıl yapılan pist uzatma ve genişletme çalışmasıyla aynı anda dört uçağa terminal hizmeti verme kapasitesine kavuştuk. Yolcuların konfor ve uçuş güvenliğini sağlayacak yeni terminal binasının yapım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 2013 Aralık ayında hava limanının açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmasını bekliyoruz.” dedi.

Mardin Havalimanı'na yoğun bir talep var olduğunu ifade eden Bedir, şöyle konuştu: "Mardin halkı uçmayı seviyor. Bugün itibarıyla yolcu sayısı 2002'ye göre on kat artış göstermiştir. Uçak trafiğimiz de dört kat artmıştır. Bunu gören kurumumuzda yeni bir pist, yeni bir apron ve yeni bir terminal binasının yatırımına girmiştir. Yeni terminal binamız 3 milyon yolcu kapasiteli olacaktır. İç hatlar, dış hatlar bütün mütemmimleri ile dünya standartlarından bir hava limanına sahip olacağız.”

Uçaklardaki doluluk oranı olarak Türkiye’nin en iyi illerinden birisi olduklarını dile getiren Bedir, sözlerine şöyle devam etti: "Yeni binamız çok modern bütün ihtiyaçlara karşılık verebilecek tarzda tasarlandı. Yeni terminal binası çelik konstrüksiyon ile kaplanacak ve 33 bin 150 metrekareden oluşacak. Aralık ayında bitmesi planlanan inşaat işlerinden sonra hizmete açılacak yeni."

Günlük 12 ayrı uçuşa hizmet veren Mardin Havalimanı'nda uçuş iptali Türkiye ortalamasının altında bulunuyor. Son dönemlerde büyük dönüşümlerin yaşandığı limanda yolcu memnuniyeti dikkat çekiyor. (Zaman)

 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami