MAN. NEOPLAN marka otobüslerin üretimini tamamen Türkiye’ye taşıdı


MAN Truck&Bus bünyesinde üretilen NEOPLAN’ın yeni üretim üssü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da katıldığı törenle açıldı. MAN Türkiye AŞ tarafından düzenlenen törende konuşan Işık, MAN’ın NEOPLAN’ın üretim üssü için Türkiye’yi seçmesinin tesadüf olmadığını, Almanya dışındaki ilk üretim tesisi olarak 1966’da kurulan MAN Türkiye’nin, en büyük ve kompakt otobüs fabrikası konumuna ulaştığını söyledi.

Türkiye’deki cirosunu son 15 yılda 309 kat, ihracatını ise son 10 yılda yaklaşık 9 kat artıran MAN Türkiye’nin, Ankara Akyurt’taki 317 bin metrekarelik tesisinde, bin 800 çalışanı ile her yıl yaklaşık bin 500 adet otobüs ürettiğini belirten Işık, şunları söyled: “Bugün açılışını yapacağımız yeni NEOPLAN üretim üssü ile bu sayı daha da artacaktır. Bundan sonra MAN Otobüs Grubu’nun CITYLINER ve JETLINER ile yeni tasarım SKYLINER otobüsleri sadece bu tesiste üretilecek. Tüm NEOPLAN marka otobüslerin Ankara’da üretimi ülkemize istihdam ve ihracat alanında önemli katkılar yapacaktır. Aynı zamanda ülkemiz otomotiv sanayinin tasarım kabiliyeti artacak, imalat ve montaj teknolojilerimiz gelişecek, otomotiv tedarik sanayimizin ürün kalitesi yükselecektir.”

isik.jpg

Otomotiv ihracatı 2014’te 18.1 milyar dolara yükseldi 

Işık, Türkiye’nin 2002’de 357 bin 405 adet olan otomotiv üretiminin 2014’te 1 milyon 2018 bin 848’e yükseldiğini, 2002’de 3.3 milyar dolar olan otomotiv ihracatının da 2014’te 18.1 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. Işık, 2014 verilerine göre, Türkiye’nin dünya otomotiv üretiminde 17’nci sırada olduğunu, AB’de otobüs üretiminde birinci, hafif ve ağır ticari araç üretiminde ise ikinci, otomobil üretiminde ise 7’nci, toplam üretimde ise 6’ncı sırada yer aldığını anlatan Işık, Türkiye’yi otomotiv sektöründe üretim ve Ar-Ge üssü haline getirmeyi hedefl ediklerini söyledi.

2015’te Ar-Ge’ye 1.5 milyar TL bütçe ayırdık 

Bakan Fikri Işık, TÜBİTAK TEYDEB tarafından otomotiv sektörü projelerine 1995-2014 aralığında, 2014 yılı sabit fiyatlarıyla neredeyse 1 milyar lira Ar-Ge desteği sağlandığını ifade etti. Işık, “Bakanlığımız ve ilgili kuruluşlarımızla birlikte girişimcilerimizin yapacağı Ar-Ge faaliyetlerine yönelik 2015 yılı için toplam 1.5 milyar TL bütçe ayırdık” dedi.

Hedef 500 Ar-Ge merkezine ulaşmak 

Türkiye’de 176 olan Ar-Ge merkezi sayısını 500’e çıkarmayı hedeflediklerini dile getiren Işık, şunları söyledi; “Artık tasarım ofislerini, Ar-Ge merkezleri gibi destekleyeceğiz. Meclis tatile girmeden bu düzenlemeyi hayata geçirmek istiyoruz. Tasarım merkezlerinden hizmet alan KOBİ’leri de destekleyeceğiz. Arzumuz MAN gibi pek çok firma, Ar-Ge merkezinde yeni ürünler geliştirsin, yeni tasarımlar, yeni üretimler yapsın. Bunu sağlamak noktasında kararlıyız. İnşallah, nitelikli ve kaliteli işgücü sayesinde Türkiye, kaybettiği yılları çok hızlı kapatacak. Arzumuz MAN gibi pek çok global firmanın sadece üretim merkezinin değil, Ar-Ge merkezlerinin de Türkiye’de kurulmasını sağlamak.”
Intra: MAN Türkiye’yi tasarım merkezi haline getirmeyi planlıyoruz.”

MAN Türkiye AŞ Yürütme Kurulu Başkanı Münür Yavuz, otobüs markası NEOPLAN’ın tüm üretiminin Ankara’da gerçekleştirileceğini ve dünyaya buradan dağıtılacağını söyledi. “Türkiye’ye hayırlı olsun” diyen Yavuz, bunun Türk otomotiv sektörü ve MAN Türkiye için çok önemli ve gurur verici bir gelişme olduğunu ifade etti.

MAN Truck&Bus Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Carsten Intra ise “MAN Türkiye, son yıllarda yaptığı yatırımlarla kalite ve verimliliğini arttırarak tüm MAN camiası için örnek bir tesis haline geldi. Markamızın gözbebeği ve prestiji olan premium ürünlerimiz CITYLINER, JETLINER ile amiral gemimiz olacak olan yeni tasarım SKYLINER otobüslerinin MAN Türkiye’de üretilecek olması, geleceğe daha güvenli bakmamızı sağlıyor” dedi. Intra, MAN Türkiye’yi bir tasarım merkezi haline getirmeyi planladıklarını söyledi.


2015 hedefi 1.800 otobüs üretmek

Ankara Akyurt’ta 317 bin metrekarelik alanda bin 800 çalışanı ile üretim gerçekleştiren MAN Türkiye tesisleri yıllık 2 bin otobüs kapasitesine sahip. Yıllık bin 500 adetlik üretim ortalamasına sahip olan MAN Türkiye’de 2013’te bin 472 otobüs üretimi gerçekleştirilirken, 2015’te bin 800 otobüs üretimi planlıyor. NEOPLAN’ın Ankara’da üretimi ile birlikte MAN Türkiye’de birçok alanda önemli gelişmelere yol açması bekleniyor. Mevcut üretim adedinin yüzde 40 arttırılarak fabrikanın tam kapasiteye ulaşması hedefl eniyor. Üretim artışı ve çeşitlenmesi paralelinde, gerçekleştirilen ihracatın da arttırılacağı öngörülürken, cironun ise daha yüksek bir gelişme göstererek, kısa vadede iki katına ulaşması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami