Limak Grubu İskenderun Limanı İçin açıklama yaptı

Limak İskenderun Limanı A.(konteynerlenmiş yükler için bir endüstri standardı) kapasiteye ulaşacaklarını söyledi.

 

Limak İskenderun Limanı A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bacaksız, 2013 yılı sonuna kadar 1,3 milyon TEU’luk

(konteynerlenmiş yükler için bir endüstri standardı) kapasiteye ulaşacaklarını söyledi.

Serdar Bacaksız, limanda konteyner operasyonlarının başlamasıyla ilgili bilgi vermek için Kahramanmaraş‘ta gazetecilerle bir araya geldi. Bacaksız, İskenderun Limanı’nın işletme hakkını 36 yıllığına, özelleştirme kapsamında yapılan ihaleyle 372 milyon dolara devraldıklarını belirtti.

Devir işlemlerinin ardından limanda alt ve üstyapı çalışmalarına başladıklarını hatırlatan Bacaksız, şunları kaydetti:

“Limanın derinliğini artırdık. Şimdiden 100 milyon dolar değerinde makine ve ekipman siparişi verdik. İnşaat çalışmalarını sürdürdük. 1 yılda 650 bin TEU’luk bir kapasiteye ulaştık. Çalışlarımız hala devam ediyor. 2013 yılı sonuna kadar 1,3 milyon TEU’ya ulaşacağız. Türkiye‘nin yıllık konteyner trafiği ise 6,5 milyon TEU, İskenderun‘da oluşturacağımız kapasite ise 1,3 milyon olacak. Bölgenize en yakın olan Mersin Limanı’nın trafiği 1,2 milyon civarında. Dolayısıyla biz şu anda bu limana denk bir arz oluşturmuş olduk.”

Bacaksız, Türkiye‘nin 2023 yılı için önemli hedefi olduğunu anımsatarak, yatırımı yaparken bu hedeflere güvenerek yola çıktıklarını vurguladı.

Kahramanmaraş sanayisinin tekstilde önemli yer tuttuğunu dile getiren Bacaksız, “Mersin Limanı ile bizim limanımız arasında kara nakliyesinde 90 kilometre mesafe farkı var. Türkiye‘de yakıt fiyatları yüksek, dolayısıyla sanayici için önemli bir miktar. Ayrıca kara nakliyesini düşünmediğimiz zaman demir yolu olarak baktığımızda limanımızın içerisine doğrudan gelen demir yolu hattı mevcuttur” diye konuştu. – Kahramanmaraş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami