Karsan’dan Şehiriçi Ulaşıma Yeni Minibüs

Renault, Peugeot, Citroen ve Hyundai gibi markalar için ticari araç üretimi gerçekleştiren Karsan, fikri mülkiyet hakları tamamen kendisine ait olan yeni modeli ‘Jest’ ile Avrupa’ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor. 29 yıl boyunca ürettiği J9 ve 2010 yılında yenilenen J10 modelleriyle minibüs sektöründe rekabet eden Karsan, Jest ile 2 bin 500 adetlik satış gerçekleştirmeyi hedefliyor. Jest’in minibüs ve midibüs seçeneklerini Avrupa’ya ihraç etmeye hazırlanan Karsan, İtalya merkezli bir satış ofisi de kuracak.

AVRUPA’DA ARTIŞ OLABİLİR

50 milyon Euro’luk yatırımın, minibüs ve midibüsü içeren yeni model ailesi için yapıldığını anlatan Karsan CEO’su Murat Selek, 2015 yılına kadar Avrupa’daki yapılanmayı tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Avrupa’ya tek bir modelle değil, model ailesiyle çıkarma yapacaklarını belirten Selek, “Bugüne kadar ciddi bir ağımız yoktu ancak Jest ile birlikte merkezi İtalya’da olacak şekilde yeni bir satış pazarlama ofisi açacağız. Distribütörler üzerinden bunu gerçekleştireceğiz. Avrupa’da minibüs satışlarında hızlı bir artış olabileceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

KOLOMBİYA’DAN TEKLİF GELDİ

Ürün geliştirme sürecinde Avrupa ve Rusya’da yaklaşık 9 temsilciyle görüştüklerini anlatan Karsan Pazarlama Genel Müdürü Vançın Kitapçı ise şunları söyledi: “Hem görüşlerini aldık hem de ürün ailesinin üyeleri için görüştük. Bu iş için çok istekli ve hazırlar. Avrupa’da konuşlanmaya hazırlanıyoruz. Distribütörlerle çalışan küçük bir satış ofisinin olduğu bir model üzerinde çalışıyoruz. Aracı sadece Avrupa’ya ihraç etmeyi düşünmüyoruz. Yurtdışından sıra dışı projeler geliyor. Kolombiya’dan bile teklif aldık. Ancak bunların nihai sonucunu gerçekleşince duyuracağız.”

95 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

Bu aracın tamamen insan taşımaya yönelik geliştirilmiş bir araç olması sebebiyle belirli bir farklılığı olduğunu anlatan Vançın Kitapçı, şu bilgileri verdi: “Alternatiflere baktığımızda, yük taşıma araçlarından dönüştürülmüş olduklarını görüyoruz. Jest ise sadece insan taşımaya yönelik geliştirilmiş bir araç olduğu için potansiyel müşteriler tarafından yoğun talep görüyor. Önümüzdeki hafta bayilere teslimatların gerçekleştirmeyi düşündüğümüz aracın fiyatları 95 bin ile 105 bin lira arasında değişecek.”

Minibüste ücretsiz internet hizmeti

HALKI toplu taşımaya teşvik etmek için, minibüste ücretsiz kablosuz internet bağlantısının sunulacağını anlatan Vançın Kitapçı, “Vodafone ile bir anlaşmaya gittik. Belki dünyada ilk kez bir aracın kullanım ömrü boyunca mobil internet yolculara ücretsiz olarak sunulacak. Bağlantı ücretinin tamamını Karsan karşılayacak ve mobil bağlantı ücreti minibüs işletmecisine hiçbir şekilde yansıtılmayacak” dedi.

Kaynak.www.hurriyet.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami