Kars Havalimanı Yeni Terminal Binası Açıldı


Davutoğlu, Kars Havalimanı yeni terminal binası açılışındaki konuşmasında, dışişleri bakanı olarak son ziyaretini yaptığı Kars'a, başbakan olarak ilk ziyaretlerinden birini yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Kentte gösterilen misafirperverlik için teşekkür eden Davutoğlu, güzel hizmetleri Karslılar'la buluşturduklarını söyledi. Bir şehrin mekanının aynı zamanda kaderini de şekillendirdiğini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, Kars'ın tarihi İpek Yolu üzerinde olduğunu ve birçok havzayı birleştiren özelliğinin bulunduğunu bildirdi.

Kentin, Hazar Denizi ile Karadeniz'e uzaklığının hemen hemen aynı olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, Akdeniz'e doğru giden yolların Kars üzerinden geçtiğini belirtti. Kente ulaşım koridorları üzerindeki önemli özelliğini yeniden kazandırılmasının önemine değinen Davutoğlu, Kars'ı "serhat şehri" olarak nitelendirdi. "Türkiye'nin doğu kıyısındadır ama inşallah komşularımızla iyi ilişkilerle bütün bu havzalar açıldığında Kars aslında merkezi bir şehirdir. Bir açıdan bakıldığında Doğu Anadolu'nun bir ucudur ama Kafkasların da güney ucudur" ifadelerini kullanan Davutoğlu, kentin Mezopotamya'nın da kuzey ucu olduğunu söyledi.

Başbakan Davutoğlu, "Gerek Kafkasya'da tam bir istikrar sağlanırsa, gerekse Orta Doğu'da bu sıkıntılar aşılırsa ki aşılacak, bunların hepsi bir gün, Kars bütün bu havzalar arasında hak ettiği yeri kazanacak" diye konuştu.

Bunun için geleceğe yönelik hazırlıkların yapılmasının gerektiğini ifade eden Davutoğlu, projelerin gerçekleşmesiyle Kars'ın merkezi bir konuma sahip olacağını kaydetti. Yeni terminal binasının modern yapısıyla dikkati çektiğini söyleyen Davutoğlu, havalimanının yeni terminal binasıyla yolcu kapasitesinin 3,5 kat arttığını vurguladı. Davutoğlu, yeni havalimanının kentin turizmi açısından da önem taşıdığını da bildirdi. "Biraz önce arkadaşlarımızla, değerli bakanlarımızla, milletvekillerimizle, valimizle sohbet ederken, 'Kars'ın bu havalimanına bir isim verelim' diye konuştuk. Harakani Hazretleri'nin isminin verilmesini uygun gördük" diyen Davutoğlu, Harakani Hazretleri'ni çok önemsediklerini söyledi. Başbakan Davutoğlu, "Buraya geldiğinde o manevi gözüyle bu diyarın ileride iman, irfan diyarı olacağını görmüştü. Bizim ona borcumuz bu emaneti korumak, geliştirmek, gelecek nesillere aktarmak" ifadesini kullandı.

Karslılar'a da onun emanetini korumak konusunda önemli görevlerin düştüğünü dile getiren Davutoğlu, konuşmasını "Harakani Havalimanı hayırlı olsun" ifadeleriyle tamamlandı.

Bakan Elvan: Kars’a Beklenen Yatırımları Gerçekleştiriyoruz

Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise serhat şehri Kars'a beklenen yatırımları gerçekleştirdiklerini söyledi. Kars'ın yetiştirdiği Aşık Şenlik'in "Can sağ iken yurt vermeyiz düşmana" sözlerini hatırlatan Bakan Elvan, "Can sağ iken Kars'ın her türlü ulaşım ve iletişim ihtiyacını karşılamak bizim de boynumuzun borcudur" diye konuştu.

Bu borcun gereği olarak Türkiye'yi olduğu gibi Kars'ı da bölünmüş yollarla donattıklarını dile getiren Elvan, kentte ulaştırma ve iletişim konularında yapılan yatırımlara ilişkin bilgi verdi. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesiyle kentin "modern ipek demir yolu"nun merkez şehirlerinden biri olacağını dile getiren Bakan Elvan, yeni çift hatlı Kars-Erzurum-Erzincan Demiryolu projesinin de hazırlandığını belirtti. Yapılan yatırım ve düzenlemelerle Kars'ın havalimanındaki yolcu sayısını 7, uçak trafiği sayısını 3 kat artırdıklarını vurgulayan Bakan Elvan, kente modern iç ve dış hatlar terminalini hediye ettiklerini söyledi. Modern yapıdaki yeni terminal binasıyla havalimanının yolcu kapasitesinin 1 milyondan 3,5 milyona çıkacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami