İzmir’de S plaka sorunu Rekabet Kurulu’na

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir’de servis taşımacılığı yapan araçlarda kullanılan S plakalara getirilen kısıtlamanın ticaretin önünde önemli bir engel olduğunu belirterek, “Bu sorunun çözümü için uzun zamandır çalışıyoruz, girişimler yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Gerekirse Rekabet Kurulu’na gideceğiz” dedi.

İzmir Toplu Taşımacılık ve Servis Hizmetleri Derneği (İZTAD) Hizmet Binası’nın İzmir Ticaret Odası’nın katkılarıyla yenilenmesi nedeniyle dernek binasında düzenlenen toplantıda İZTAD Başkanı İsmail Cirit, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’a teşekkür etti. Cirit, “Hizmet binamız İTO sayesinde son derece modern bir yapıya kavuştu. Artık burada eğitim faaliyetleri de verebileceğiz. Her türlü sorunumuzun çözümünde bize destek olan Odamıza ve Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’a çok teşekkür ediyorum” dedi. Cirit en büyük sorunlarının servis taşımacılığı yapan araçların kullandığını S plaklara getirilen sınırlama olduğunu belirterek, “1999-2008 arasında sadece 4553 S plaka vardı. Buna ilk önce ihale ile 500 tane eklenmek istendi o da iptal oldu. Ardından ikinci ihale ile 2009 yılında 750 araç eklendi. Ama bu da İzmir gibi ekonomisi devamlı gelişen bir şehir için son derece yetersiz. Biz İzmir’i taşıyoruz ama araç bulmakta zorlanıyoruz. Arkadaşlarımız büyük ihalelere giriyorlar ama bu konu çok sıkıntı yaratıyor” dedi. D2 ve B1 belgeleriyle turizm taşımacılığı yapanların kendi üyeleri olduğunu belirten ve onların da en büyük sorununun diğer kentlerden gelen araçlar olduğunu belirten Cirit, şehirlerarası taşımacılık yapan üyelerin ise garajlarla ilgili sıkıntıları olduğunu söyledi.

Kısıtlama olmamalı

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da yaptığı konuşmada, İZTAD’ın son derece başarılı bir yönetim anlayışına sahip olduğunu belirterek, “Sektörün son derece organize ve dayanışma içinde olduğunu görmekten son derece mutluyum” dedi. Servis sektörünün son derece önemli olduğunu belirten Demirtaş, “İnsanlar sizlere en önemli varlıkların, kendilerinin ve sevdiklerinin canlarını emanet ediyor” dedi. Sektörün en önemli sıkıntısının S plaka olduğunu bildiklerini aktaran Demirtaş, “Kamu kuruluşları ticaretin önünde engel değil destek olmalı. Biz bu konuda çok mücadele ettik girişimlerimiz oldu. 2009 yılındaki plaka dağıtımında bu mücadelenin payı olmalı. Ama bugün 5 bini aşan plaka sayısının yeterli olmadığını biliyoruz. Oysa ticaretin önünde hiçbir kısıtlama olmamalı. Önümüzdeki dönemde de bu konuda çalışmaya devam edeceğiz. Ticareti engelleyen S plaka uygulamasına son verilmesi için gerekirse de Rekabet Kurulu’na gideceğiz “ diye konuştu.

Kaynak.www.gazeteyenigun.com

Cirit’in aktardığı diğer sorunları da çözmek için çalışacaklarını belirten Demirtaş, “Sorun çözmek bizim işimiz” dedi. Meclis üyelerinin de önerisi ve talebi ile İZTAD’ın hizmet binasının tadilat ve teşrifatı için 22 bin TL yardım yaptıklarını belirten Demirtaş, yenilenen binada verilecek olan eğitim hizmetleri için de maddi destek vereceklerini, ayrıca Oda ile ortak eğitimler yapılması için de çalışacaklarını söyledi. Toplantının sonunda İZTAD Başkanı İsmail Cirit, katkılarından dolayı İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ile sektörün temsilcileri olan İTO Meclis Üyeleri’ne teşekkür plaketi verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami