İzmir, Belkahve Tüneli Kazı Çalışmaları Başladı

Yıldırım, İzmir-İstanbul Otoyolu Projesi kapsamında Belkahve Tüneli kazı çalışmalarının başlatılması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, söz konusu otoyolun 20 milyar liralık dev bir proje olduğunu belirtti. Projenin, mayıs ayı başına kadar "yap-işlet-devret" modeliyle hayata geçirilen ilk projelerden biri olduğunu ifade etti. İstanbul'da yapılacak 3. havalimanı ihalesiyle yine bir Türkiye projesinin hayata geçirileceğine işaret eden Yıldırım, "O da 90 milyarlık bir proje. Dünyada yaprak kıpırdamazken, Türkiye'nin bütçesinden kaynak hacamadan mega projeleri bir bir gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

Binali Yıldırım, İzmir-İstanbul Otoyolu'nun, yan yollarla birlikte 420 kilometre uzunluğa sahip olmasının yanında kendi içinde büyük eserler barındırdığını ifade ederek, "Üzerinde kocaman bir köprü var. İzmit Körfezi'ni geçen ayaklar ve viyadüklerle birlikte 4 bin 540 metre uzunluğuyla dünyanın sayılı köprülerinden bir tanesi. Köprünün 4 gidiş 4 geliş şeridi var. Köprünün temel direkleri yapıldı, önümüzdeki ay yüzdürülerek yerlerine konulaycak. İnşallah köprüyü önümüzdeki yıl denizin üzerinde göreceğiz" şeklinde konuştu. Projenin yapımına sadece İstanbul'dan başlandığı yönünde bazen farklı seslerin duyulduğunu ancak bunun doğru olmadığını dile getiren Yıldırım, bunu göstermek için de yaz sıcağında tünelin temelini atmaya geldiklerini söyledi.

Bakan Yıldırım, İzmir-İstanbul Otoyolu'nu, Bornova çıkışında iki viyadükle her biri bin 700 metre uzunluğundaki Belhave Tünelleri'ne bağlanacağını belirterek, şöyle devam etti: "Belkahve, İzmir için çok önemli bir yer. Belkahve, Atatürk'ün İzmir'in kurtuluşu için geldiğinde, şöyle şehre bakıp kurtuluş hayalini, özlemini giderdiği yerdir. İzmir'in kurtuluş günü Belhakve'den başlar. Belkahve'yi o kamyonların eksoz gazından, gürültü kirlilğinden kurtarıyoruz. Viyadüklerle tünellerle ver elini Bursa'ya, İstanbul'a… Her yerde harıl harıl çalışıyoruz. Bu proje baştan sona sanat yapılarıyla dolu. Virajlara gir çık yok, viyadüklerle tünellerle bütün bu rampaları düz yola çevirerek Türkiye'ye yakışır bir yol yapıyoruz."

Otoyol inşaatı 

Otoyolun inşaatında 3 bin 700 kişinin çalıştığına dikkati çeken Yıldırım, "Türkiye, İzmir için, Türkiye Belkahve için çalışıyor. Projeyi aynı anda hem İzmir'den hem İstanbul'dan başlattıkları için şirket yetkililerine teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı. Bakan Yıldırım, ulaşım alanında yapılan diğer yatırımlar hakkında da bilgi vererek, Kemalpaşa Lojistik Köy ile Kemalpaşa-Turgutlu Tren Hattı inşaatının da devam ettiğini kaydetti. Bakan yıldırım, tören sırasında katılımcıların "Yolların Kralı Binali Yıldırım" şeklinde sloganlarına, "Yolların kralı yok, kuralı var. Anlaşmayı bozmayalım. Kaymak gibi yol yapıyoruz. Kurallarına göre yolları kullanacağız. Sevdiklerimizi üzmeyeceğiz" şeklinde karşılık verdi. 

Bakan Binali Yıldırım, konuşmanın ardından bir iş makinesine binerek tünelde kazı çalışmalarını başlattı.

-Sabuncubeli Tüneli’nde inceleme- 

Yıldırım, İzmir-Manisa Karayolu'nun 21. kilometresinde inşaatı süren Sabuncubeli Tünelleri'nde incelemelerde bulundu. İş makinesine binerek bir süre kazı yaptı. İncelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Yıldırım, "Sağ tüp 350 metre, sol tüp de 403 metre kazıldı. İki tünelin toplamı 8 bin 115 kilometreyi buluyor. Manisa ile İzmir arasında en zor bölge olan, en fazla virajların, rampaların olduğu bu bölümü by-pass yapıyoruz, Sabuncubeli Tüneli'yle geçiyoruz" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, tünellerin İzmir-Manisa arasını 10-15 dakikaya düşüreceğini belirterek, şunları söyledi: "Biliyorsunuz Evliya Çelebi hatıralarına burayı not düşerken 'korkunç Sabuncubeli solumuzda kaldı' diye yazmıştır. O korkunç Sabuncubeli'ni tünellerle devre dışı bırakıyoruz. İzmir-Manisa yolunu daha kaliteli, standardı yüksek bir otoyola kavuşturuyoruz. Bunu yapınca İzmir-Manisa bir biriyle adeta birleşmiş bir şehire dönüşecek. Çok zor bir arazi, adeta iğne ile kuyu kazar gibi gidiyorlar. Günde 1 metre, bilemedin 2 metre zor ilerliyorlar. Düşünün, 8 bin 100 küsür metreyi gece gündüz 3 vardiya halinde çalışarak yapıyorlar."

Projenin, "yap-işlet-devret" modeliyle gerçekleştirildiğini hatırlatan Binali Yıldırım, "Yüklenici firma yapacak, yapım süresi de dahil işletip sonunda devlete teslim edecek. Allah kolaylık versin. Zor bir proje ama zor işleri de yapan birilerinin olması lazım. Mesele hizmet olunca her türlü zorluğun üstesinden halkımızın desteğiyle bugüne kadar nasıl başardıysak bunu da başaracağız" şeklinde konuştu. Yıldırım, projeyi ilk gündeme getirdiklerinde "hayaldir" diyenlerin olduğunu, temel attıklarında "yalancı temel atıldı" iftirası atanların bile bulunduğunu dile getirip, "Dediler de dediler, diyenlere en güzel cevap burada" ifadesini kullandı. 

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yıldırım, "Tüneller ne zaman açılacak, çalışmalar programa uygun gidiyor mu?" sorusu üzerine şunları kaydetti: "Programın biraz gerisindeyiz. Proje değişikliği yaptık. Tünel boyunu mecburen uzattık. Normal şartlarda her bir tünelin uzunluğu 2 bin 800 metreydi, 4 bin metreye uzattık. Bu çalışma şartlarına göre her şey yolunda giderse 3 yıl sonra açacağız. Bazen öyle bir zemine rastlıyoruz ki adeta su gibi akıyor. Onları tutmak için iki kat çelik kuşak ve üzerine sızdırmaz malzeme ile kaplıyoruz. Pırıl pırıl bir tünel olacak. İnşallah bu proje ile Manisa-İzmir bu korkunç Sabuncubeli tarihe gömülmüş olacak ve güzel bir yol standardıyla İzmir-Manisa arasını otoyol kalitesinde bölünmüş yola dönüştürmüş olacağız." 

Binali Yıldırım, İzmir-İstanbul Otoyolu Belkahve Tünelleri'nde de ilk kazmayı vurduklarını hatırlatarak, şöyle devam etti: "Şu iki proje bile başlı başına İzmir için çok büyük projeler. İkisinin toplam maliyeti 25 milyar liraya ulaşıyor. Kaldı ki bizim 35 projeyi dahil ettiğimiz zaman 65-70 milyar liralık bir yatırımı 10 yıl içinde İzmir’e kazandırmış olacağız. Bu projeler esas itibarıyla İzmir’i ilgilendirmekle beraber civarındaki Aydın, Manisa, Balıkesir, Uşak, Denizli gibi vilayetlerimizi de ilgilendiriyor. Neredeyse 8 il bu projelerden istifade edecek, Türkiye nüfusunun 4’te biri de bundan yararlanacak." 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami