İran Tarafı Türk TIR’larına Eşit Muamele Yapılması Konusunda Yeşil Işık Yaktı

 


Reza Nematzadeh
Nihat Zeybekçi

UND Uluslararası Nakliyeciler Derneği İnternet sitesinde yayınlanan habere göre;
İhracatımız ve uluslararası taşımalarımız için hayati öneme sahip Irak’ta Musul’un işgaliyle başlayan gelişmeler sonrasında, Habur Sınır Kapısı üzerinden bu bölgeye doğrudan taşımalar ciddi güvenlik sorunları nedeniyle sekteye uğramıştır.
 
Bu açmaz karşısında, Türk ihraç ürünlerinin Irak’a ulaştırılması için alternatif güzergah arayışlarında İran güzergâhının, stratejik önemi artmıştır.
 
Öte yandan, IŞİD’in Irak’ta yarattığı sıkıntılar öncesi ve sonrası güzergah maliyetleri Derneğimiz tarafından incelenmiş olup yapılan tespitlere göre, IŞİD öncesi orta ve güney Irak’a yapılan taşımalarda Türk taşımacılarının maliyeti ortalama 2.500 USD iken, bugün İran üzerinden Irak’a taşımaları maliyeti 5.500 USD’a çıkmıştır.
 
Navlun fiyatlarının söz konusu maliyetleri karşılamaması sebebi ile İran üzerinden Irak’a taşımalar yapılamamaktadır. Zira, Türk taşımacılarının İran’a yapılan taşımalarındaki en önemli maliyet kalemi olan “Akaryakıt Fiyat Farkı” uygulaması, Irak taşımalarını da imkansız hale getirmiştir.
 
Bu vahim tablo, UND Tarafından bizzat aktarılmış ve gerekli raporlar kendisi ile paylaşılmış olup, firmalarımızın Irak’a taşımalarına devam edebilmeleri için maliyetlerimizin düşürülmesi amacıyla, özellikle İran transit geçilmek suretiyle Irak’a giden yükler başta olmak üzere akaryakıt fiyat farkının kaldırılması talep edilmiştir.
 
Bu vesileyle, İran Bakanı Sayın Nematzade’nin bugün Reuters haber ajansına yaptığı açıklama sektörümüz adına memnuniyetle karşılanmıştır.
 
Sayın Nematzade açıklamasında, Türkiye’nin Irak’a ticaretini durma noktasına getiren son gelişmelerin bertaraf edilmesi amacıyla, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi’nin talebi doğrultusunda İran’ı transit geçerek Irak’a taşıma yapacak Türk TIR’larına kolaylık sağlanacağını vurgulamıştır.
 
Bilindiği gibi, bir süredir, ihracatımızın ve ihracat taşımalarımızın % 50’sinin gerçekleştiği, en büyük karayolu taşıma hizmeti pazarımız olan Irak’a ulaşamaz hale gelen sektör firmalarımıza hızlı bir çözüm arayışındaydık. İran, kısa dönemde çok önemli bir can simidi oldu ancak bu güzergah, son olaylar öncesinde de, İran üzeri gerçekleştirilen taşımalar için bazı sorunlar ortaya koymaktaydı. İranlı Bakanın açıklaması, son dönemde bu güzergahın artan önemi doğrultusunda yoğunlaşan girişim ve taleplerimizin, İran tarafında yanıt bulmaya başladığının ilk göstergesi olarak sektörümüz adına umut vericidir.
 
Bu güzergahı Türk taşımacılar için kullanılır hale getirebilecek olan taleplerimizin İran’lı yetkililere gereğince yansıtılmasında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın süren yoğun çabaları için ve Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi’ye bizzat sahiplenerek konuyu muhatap bakana aktarması yönünde ortaya koyduğu liderlik ve desteğinden dolayı içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Kaynak.www.und.org.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami