İran sınırında Uluslararası Nakliyecinin çilesi bitmiyor.


AĞRI – Gürbulak Sınır Kapısı'nda, Türkiye ile İran arasındaki 'yakıt depolarını mühürleme' uygulaması nedeniyle 20 kilometrelik araç kuyruğu oluştu.

Gümrük Müdürlüğü tarafından sınır kapısına yazı asılarak söz konusu uygulamanın detaylarına yer verildi.

İran'ın 1 Aralık'tan itibaren topraklarına girecek Türk TIR'larında bulunmasını istediği özelliklerin sıralandığı yazıda, şu ifadelere yer verildi:

"Depolar orijinal olmalı.

Depoların şamandıra ve alt tıpaların olduğu kısımlarda mühür takmaya yarayan aparatlar bulunmalı.

Gidiş ve dönüşe yetecek kadar motorin Türkiye'den getirilmeli. (İran Türk TIR'larına motorin satışı yapmayacaktır. Varış gümrüklerine göre bulunması gereken motorin miktarları liste şeklinde asılmıştır).

Bu şartları taşımayan TIR'lar İran Gümrük Müdürlüğü tarafından geri çevrildiği için eksikliklerinizi tamamlayarak gümrüğe giriş yapmanız, mağdur olmamanız açısından önemlidir."
ŞOFÖRLERİN ÇİLESİ
TIR şoförü Savaş Öztürk, 7 gündür beklediği sınır kapısının önünde 20 kilometrelik ikişer ve üçer sıra halinde TIR kuyruğu olduğunu ifade etti.

Kar yağışı altında soğukta beklediklerini söyleyen Öztürk, "Kimse bir şey söylemiyor, kapılar kapalı. Araçlarımızda hırsızlık oluyor. Bir arkadaşımız 18 gündür burada bekliyordu, İran'a girdi, kabul edilmedi geri gönderildi" dedi.

Orijinal depo istendiğini vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:
"Şimdi bu kuyrukta mazotumuzu tedarik edip hangi şartlar altında çıkacağız. Burada mazotumuzu tedarik edip oraya gitsek tekrar 760 avro istiyorlar. Buradan Tahran'a 550 litre mazot hakkı veriyor. Ben buradan Tahran'a gitsem, gidiş geliş 2 bin kilometre, orada mazotum bitse kim çözüm bulacak. Depo mühürlü olduğu için mazot da alamayacağım, mührü söksem İran'dan çıkış yapamayacağım. Şu anda sıfırın altında 7 derecede dolaplarımızı açıp yemek yemeye çalışıyoruz, aç yatamıyoruz."

Kaynak.http://www.ntvmsnbc.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami