İran’dan Transit Geçişlerde “Dönüş Yüklerine” 3000 Euro Ceza!


Bilindiği üzere İran, uzun bir süredir Türkmenistan, Özbekistan gibi Orta Asya ülkelerinden dönüş yapan Türk araçlarının, İran’dan transit geçişlerinde dönüş yükü almalarına müsaade etmemektedir. Söz konusu uygulama hakkında Ulaştırma Bakanlığımız kanalıyla İran’dan bilgi temin edilmeye çalışıldı ise de İran uygulamaya ilişkin herhangi bir yanıt vermemiştir. Bunun üzerine Türkiye, 5 Ağustos 2015 tarihinden itibaren İran araçlarına mütekabiliyet uygulaması getirmiştir.
 

Buna göre, ülkesine dönüş yapmak üzere Türkiye’ye boş giriş yapan İran araçlarının (Gürbulak, Esendere, Kapıköy Sınır Kapıları hariç)Türkiye’den dönüş yükü almasına müsaade edilmemektedir.
 
Türkiye’nin mütekabiliyet uygulamasının ardından İran, Türk araçlarının İran içinden yük almasına bir çeşit “izin belgesi” ile müsaade etmiş ancak Bazargan sınır kapısında İran’dan yük alan araçların Türkiye’ye geçmelerine müsaade etmemiştir.
 
Bu kapsamda, bugün itibariyle (14.08.2015) İran Derneği ITCA tarafından bu yönde bir duyuru yapıldığı öğrenilmiştir. İlgili duyuruda, Türkmenistan, Özbekistan gibi Orta Asya ülkelerinden ülkesine dönüş yapmak üzere İran’a boş giriş yapan ve İran’dan dönüş yükü alan Türk taşımacılarına 3.000 Euro ceza uygulanacağı bildirilmektedir.
 
İran’ın söz konusu uygulamaları ile mağduriyet yaşanmaması amacıyla Orta Asya ülkelerinden (Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan vb.) ülkesine dönüş yapan Türk araçlarının İran’ı transit geçişlerinde dönüş yükü almamaları hususuna özen göstermeleri büyük önem arz etmektedir.
 
İran üzeri transit taşıma yapan üyelerimizin konuya hassasiyet göstermelerini rica ederiz.

Kaynak.www.und.org.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami