Haliç Metro Köprüsü 29 Ekime Hazır

İstanbul ulaşımını çözecek büyük ölçekli projelerde son viraja girilirken, megakentin metro ağındaki en önemli entegrasyonu sağlayacak Haliç Metro geçiş köprüsünde de sona gelindi. Kaba inşaatın tamamlanmasının ardından, köprünün elektro-mekanik çalışmalarına başlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda törenle hizmete girecek olan ve şu an rayların döşeneceği mekanizmaların yapıldığı köprü, Unkapanı ile Azapkapı’yı birbirine bağlayacak. Köprü ile İstanbul metrosu, Yenikapı aktarma istasyonuna kesintisiz ulaşım sağlanırken, Yenikapı’da Marmaray ve Aksaray-Havalimanı hafif metro hattına aktarma sağlanabilecek. Gülermak Ağır Sanayi ve Taahhüt A.Ş. ve Astaldi Spa ortaklığıyla denizden 13 metre yükseklikte inşa edilen 430 metre uzunluğundaki köprüde, 47 metrelik iki taşıyıcı kule bulunuyor. Zemini balçık olan köprüde herhangi bir çökme yaşanmaması için kule ayakları deniz tabanından 110 metre dibe kadar batırılıp sabitlenmişti Ulaşım ferahlığı sağlayacak yeni köprünün tamamlanmasıyla birlikte mesafeler de kısalacak.
Taksim-Yenikapı 8, Osmanbey-Üsküdar 22, Osmanbey-Kadıköy 28, Maslak-Kartal 71, Havaalanı-Maslak’a 56 dakikada ulaşmak mümkün olacak. Köprü tamamlandığında 147 milyon euroya mal olacak.

1 MİLYON KİŞİ GEÇECEK

İstanbul metrosu, Yenikapı Aktarma İstasyonu’na kesintisiz ulaşacak. Yenikapı’da Marmaray ve Aksaray-Havalimanı hafif metro hattına aktarma sağlanabilecek. Köprüyü, günde 1 milyon yolcunun kullanması bekleniyor.

 

Kaynak : www.aksam.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami