Demiryollarının serbestleşmesine yönelik hazırlıklar tamamlandı


Bakan Elvan, Birlik Vakfı’nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 12-13 yılda çok önemli kazanımlar elde ettiğini söyledi.

Türkiye’nin gelişen ve büyüyen bir ülke olarak görülmeye başlandığına işaret eden Elvan, "Türkiye, önümüzdeki dönemde de kolay dönemler yaşamayacak ancak halkın güçlü desteği devam ettikçe Türkiye istediğini yapacaktır. Bu konuda en ufak kaygımız, tereddüdümüz yok" diye konuştu.

Bakan Elvan, milli iradeye, hükümetlere sahip çıkılması halinde Türkiye'de gelecek dönemde çok önemli gelişmeler olacağını ifade ederek, "Türkiye'nin büyümesinden, güçlenmesinden, dünyada daha çok söz sahibi olmasından, rekabet gücünün artmasından rahatsızlık duyan kesimlerin agresif tavırları daha da artacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Ülke içinde ve dışında birtakım itibarsızlaştırma faaliyetlerinde bulunulduğunu dile getiren Elvan, "Acaba Türkiye’nin gücünü nasıl kırabiliriz arayışı içindeler ama Türkiye, büyümeye, güçlenmeye devam edecek" görüşünü paylaştı. 

Türkiye'nin ulaşım alanında son 12-13 yıldaki yatırımlarının önceki 80 yılla karşılaştırmasına değinen Elvan, 2003'e kadar 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, son 12 yılda yapılan bölünmüş yolun ise yaklaşık 18 bin kilometreyi bulduğunu bildirdi. Bakan Elvan, her yıl yaklaşık 8-9 bin kilometre yolda da geliştirme yaptıklarını kaydetti.

Bakan Elvan, 2003’e kadar sadece 50 kilometre tünel yapıldığını, son 12-13 yılda ise 200 kilometrenin üzerinde tünel yapıldığını, bu yıl açılışı yapılacak tünellerin uzunluğunun 128 kilometre olduğunu anlattı. 

Demiryolu ulaşımındaki gelişmeler

Türkiye'nin hızlı tren işletmeciliğinde önemli bir mesafe aldığını ifade eden Bakan Elvan, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki dönemde demiryolu yatırımlarına ağırlık vereceğiz. Bu yıl demiryolu yatırımlarına 7,5 milyar lira harcayacağız. 2016’dan itibaren belki karayolları yatırımlarını da sollayacağız. Demiryolu yatırımlarına daha fazla ağırlık vereceğiz, ödenek ayıracağız. Türkiye’nin dört bir yanını hızlı tren hatlarıyla donatacağız."

Demiryollarının serbestleştirilmesine yönelik çalışmalara ilişkin bilgiler veren Lütfi Elvan, şöyle devam etti: 

"Demiryollarını serbestleşmeyle rekabete açmak istiyoruz. Bu bir özelleştirme değil, tamamen serbestleşme. Devlet Demir Yolları sadece demiryolu işleticisi olmayacak. İsteyen şirketlere, yolcu ve yük taşımacılığı için tüm demiryollarını açacağız. 'Kirasını ver, işletmeciliğini yap. Yolcuysa yolcu, yükse yük taşı' diyeceğiz. Bununla ilgili tüm hazırlıklarımız bitti. 1-2 ay içerisinde bunu açıklayacağız, demiryollarının serbestleşmesine yönelik uygulamaları başlatacağız."

Bakan Elvan, yakın zamanda 4G ihalesine çıkıp yıl sonuna kadar abonelerin bu hizmetten yararlanmasını sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Hızlı tren ve uydu imalatının Türkiye’de yapılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü anlatan Elvan, bölgesel uçak çalışmalarında son aşamaya gelindiğini aktardı. 

Ortak baz istasyonu çalışması

Toplantıya katılanların sorularını da yanıtlayan Bakan Elvan, Esenboğa Havalimanı’na ilave bir pist yapacaklarını, apron alanını da genişleteceklerini söyledi.

Esenboğa Havalimanı'ndan şehir merkezine bir metro hattı yapımına yönelik proje üzerinde çalıştıklarını anlatan Elvan, 2 farklı güzergah üzerinde durduklarını ve bunlardan birini tercih edeceklerini belirtti.

Bakan Elvan, baz istasyonlarından dolayı oluşan kirliliğin önlenmesine yönelik olarak ortak baz istasyonu kullanılması için tedbirler üzerinde durduklarını ifade etti.

"Paralel yapı" konusunda da değerlendirmelerde bulunan Lütfi Elvan, "Hiçbir devlet kendi içinde böyle bir yapı oluşturulmasına izin vermez. Biz de vermeyeceğiz, bu mücadele sonuna kadar devam edecek" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami