CNR Avrasya Boat Show açıldı


Bakan Elvan, bu yıl sekizincisi düzenlenen CNR Avrasya Boat Show'un açılış töreninde yaptığı konuşmada, denizciliğin en önemli sorununun koster filosunun yenilenmesi olduğunu söyledi.

Bu konuyla ilgili görüşlerini 2-3 gün önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ifade ettiğini belirten Elvan, önergeleri yasalaşır yasalaşmaz koster filosunu baştan aşağı yenileyeceklerini kaydetti.

Denizcilik sektörünün bir diğer önemli meselesinin teminat noktasında sıkıntı yaşanması olduğunu anlatan Bakan Elvan, alınan siparişlerin gerçekleşebilmesi için denizcilerin, tersane sahiplerinin mutlaka bir teminat vermesi gerektiğinin ifade edildiğini dile getirdi.

Bununla ilgili gerekli çalışmaları yaptıklarını ve bir önerge hazırladıklarını, ancak komisyonda kabul edilmediğini bildiren Elvan, "Ama biz onu geçireceğiz, hiç mesele değil. Arkadaşlar önergemizi kabul etmedi ama bir başka tasarımızın içine koyacağız. Denizcilerimizin bu sıkıntısını en kısa zamanda çözeceğiz. Bunun taahhüdünü buradan veriyorum, hiç kimse tereddüt etmesin" şeklinde konuştu.

Bakan Elvan, Türk sahipli, yabancı bayraklı teknelere yönelik bir düzenlemenin de yapılması gerektiğinin vurgulanan hususlardan birisi olduğunu belirterek, ilgili bakanlıklar ile bu konunun da üzerinde çalıştıklarını, gelecek günlerde bunun müjdesini paylaşacaklarını söyledi.

"Denizcilik sektörüne yönelik çok sayıda düzenleme ve yönetmelik üzerinde çalışıyoruz"

Bakan Elvan, tekne, yat ve gemi tasarımındaki teşvik oranının oldukça düşük olduğunu, tasarım alanındaki teşvik sisteminin güçlendirilmesi, hibe yoluyla destek verilmesi noktasında bir talep olduğunu anımsatarak, "Bunu ilgili bakanlıklarımız ile görüştük. İnşallah önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Özellikle yat ve gemi tasarımlarındaki destek miktarı artacak. Bunun sözünü buradan veriyorum. Bunun miktarını da belki bir hafta 10 gün içerisinde sizlerle paylaşacağız" dedi.

Bugün Türkiye'nin filo kapasitesinde 30 milyon tonu geçtiğini aktaran Bakan Elvan, bu konuda daha da ileriye gitmek için çalıştıklarını dile getirdi.

Daha önce 30'un üzerinde olan tersane sayısının 70'in üzerine çıktığını anımsatan Elvan, bu alanda da ciddi gelişmeler sağlandığını ancak yeterli olmadığını, tekne sayısının artması gerektiğini söyledi.

Bakan Elvan, denizcilik sektörüne yönelik çok sayıda düzenleme ve yönetmelik üzerinde çalıştıklarını belirterek, bunlardan birisinin Gezi Tekneleri Yönetmeliği olduğunu, özellikle AB mevzuatında yapılan bir değişiklikten dolayı kendilerinin de bir değişlik yapması gerektiğini, yakında bunu güncelleyerek sektörün düşüncelerini alacaklarını ifade etti.

Hükümet olarak, tekne sahibi olmanın önündeki en önemli engellerden biri olan Motorlu Taşıt Vergisi'ni (MTV) kaldırdıklarını hatırlatan Elvan, bunun devrim niteliğinde bir karar olduğunun altını çizdi.

Bakan Elvan, daha sonra CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) Başkanı Alparslan Sirkecioğlu, İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ve Pozitik Fuarcılık Genel Müdürü Murad Çakır ile fuarın açılış kurdelesini kesti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami