Bakan Yıldırım, Deniz Ticaret Odaları Konsey Toplantısı`na katıldı


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) düzenlenen Deniz Ticaret Odaları Konsey Toplantısı’nda konuşan Yıldırım, sağlık sorunları yaşadığı için toplantıya katılamayan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na geçmiş olsun dileklerini iletti.

Yıldırım, konsey toplantılarının amacının sektörü bir bütün olarak masaya yatırmak, mevzuat altyapısında yapılması gerekenler varsa onların kararını almak, sektörün içerisinde bulunduğu şartları direkt sektör mensuplarından dinlemek ve bunlara dönük tedbirleri geliştirmek olduğunu söyledi.

Dünyanın her tarafında bir ekonomik küçülme olduğuna dikkati çeken Yıldırım, geçen yıl ile bu yıl arasındaki gayri safi küresel hasıla karşılaştırıldığında 3 trilyon doların üzerinde bir küçülmenin olduğunun altını çizdi.

Yıldırım, taşımacılığın da ekonomi ile çok yakından ilgisi bulunduğunu vurgulayarak, ekonomide 1 birim küçülme yaşandığında taşımacılıkta 4 birim küçülme olduğunu belirtti.

Duruma bu pencereden bakıldığında 2008 öncesi sunulan arz kapasitesinin bugün talebin üzerinde kaldığını belirten Yıldırım, “Bu yüzden de navlun fiyatları giderek düşmeye devam ediyor, yakıt fiyatları düştüğü halde, burada bir çelişki var. Çelişkinin sebebi yeterli emtianın olmaması, piyasada fiyatların düşmesidir. Bu bir nevi 2003’te Türkiye’nin içinde bulunduğu kara taşımacılığı sektörünün durumu gibi” diye konuştu.

Yıldırım, sektördeki arz kapasitesinin talebin iki katından fazla olduğuna dikkati çekerek, dolayısıyla taşımacıların hiçbirinin hak ettikleri navlun gelirlerini elde edemediğini belirtti.

Toplantıda küresel değerlendirmeyi yapmakla beraber bütün dünyanın yaşadığı gerçekleri göz önüne alarak ülke olarak sektörün ayakta kalması ve daha fazla kan kaybetmemesi için neler yapılabileceğini tartışacaklarını ifade eden Yıldırım, “Makul, uygulanabilir, ülke şartlarına uygun tedbirleri de alacağız. Bunların bir kısmı, birincil, ikincil düzenlemelerle olabilecekken, bazıları da finansal anlamda rahatlatma ihtiyacı olan konulardır. Bütün bunları enine boyuna ele alıp değerlendireceğiz” ifadesini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami