Bakan YILDIRIM açıkladı Havacılıktaki büyümemiz iki haneli

İstanbul

Uluslararası Havalimanları Konseyi'nin (ACI), TAV'ın ev sahipliğinde "Dinamik Havalimanları Sektörü Dönüşümü" başlığıyla düzenlenen "ACI Worl-Europe Konferans ve Fuarı'na video mesaj gönderen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'de havacılık sektörünün son yıllarda kat ettiği mesafeye dikkati çekti.

Yıldırım, havacılıkta küresel büyüme yıl bazında yüzde 5 civarında olurken, Türkiye'de bu büyümenin hep iki haneli oranlarda olduğuna vurgu yaparak, iç hatlarda daha da yüksek olduğuna işaret etti.

Küresel anlamda dış hatlarda da büyümenin ortalama yüzde 15-20 civarında gerçekleştiğine dikkati çeken Bakan Yıldırım, bunun daha çok havaalanı inşa edilmesi, mevcut havalimanlarının da genişletilmesi anlamına geldiğini söyledi. Kamu ve özel sektör iş birliğiyle geliştirilen birçok projede başarı sağlandığını kaydeden Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti:

"Yap-işlet-devret kamu özel sektör ortaklığıyla Türkiye'nin yıllık toplam 130 milyon civarındaki iç-dış yolcu sirkulasyonunu sağlayan önemli hava limanlarını genel bütçe imkanları dışında kamu özel sektör ortaklığıyla gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu model çok iyi bir model olması nedeniyle sadece Türkiye'de uygulanmakla kalmamış aynı tecrübe değişik ülkelerde yaklaşık 13 ülkede daha havaalanları terminaller inşa edilmek suretiyle bölgesel bir işbirliğine de dönüşmüştür. 

Türk havacılık sektörünün ACI üyesi havalimanlarıyla paylaşabileceği geniş bir tecrübesi vardır. Üçüncü Havalimanı projesini buna örnek gösterebiliriz. Kamu özel sektör ortaklığı projesiyle dünyanın birkaç büyük havalimanının ölçeğinde, yıllık 120 milyon kapasiteye kadar ulaşabilecek bir havalimanını Yap- işlet-devret modeliyle gerçekleştirdik. Bu havalimanı kuzeyden güneye tamamen bir aktarma merkezi olacak ve böylece küresel trafiğin önemli durak noktalarından birisi bu bölgeye kazandırılmış olacaktır."

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal da konuşmasında, kurum olarak dünya havacılığı ile entegrasyona büyük önem verdiklerini belirterek, " Dünya havacılığının sürekli değişen, gelişen,  büyüyen bir aktörü olduğumuzun farkındayız ve bunun gereklerini yerine getiriyoruz" dedi.

Kaynak.AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami