Bakan Lütfi ELVAN Taşımacılıkta AB kendi kurallarına uymuyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, taşımacılık sektörünün AB mevzuatına uyumlu olmasının son derece önemli olduğunu belirterek, "Biz AB mevzuatına büyük ölçüde uyumu gerçekleştirdik ama AB'nin kendi kurallarına uymadığını, tarife dışı engeller koymaya çalıştığını görüyoruz" dedi.

Elvan, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) 38. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada taşımacılık sektörünün 77 milyon kişiyi ilgilendiren ve hemen hemen tüm sektörlerle etkileşim halinde olan bir alan olduğunu söyledi.

Bundan 10-12 yıl önce taşımacılık alanında kural ve kaidenin olmadığı, isteyen herkesin taşımacılık yapabileceği bir yapının söz konusu olduğunu anlatan lvan, "Ancak AK Parti hükümetlerimizin göreve gelmesiyle birlikte karayolu taşımacılığı alanında ciddi düzenlemeler yapıldı. Bir anlamda taşımacılık sektörünü belirli bir kurala bağlamak istedik. Bugün bizim ülkemizin böyle bir düzenlemeye ihtiyacı olduğunu görüyoruz ki biz bunu gerçekleştirdik" diye konuştu.

Elvan, sektörün özellikle AB mevzuatına uyumlu olmasının kendileri için son derece önemli olduğunu aktararak, "Biz AB mevzuatına büyük ölçüde uyumu gerçekleştirdik ama AB'nin kendi kurallarına uymadığını, tarife dışı engeller koymaya çalıştığını görüyoruz" ifadelerini kulandı.

Elvan, 15 yıl önce Türkiye'de taşımacılık sektörünün çile çekilen bir sektör olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rahmetli babam da gençlik yıllarında bir süre nakliyecilik yaptı. Hep, 'çile çekmek istiyorsan kamyon şoförü olacaksın' derdi. O dönemler; altyapısı kötü ve iki aracın yan yana geçemeyeceği, her tarafın çukur olduğu, doğru dürüst asfaltın olmadığı yollar vardı. O dönemler artık geride kaldı. Türkiye ulaşım altyapısı itibarıyla gerçekten çağ atladı. 6 bin 100 kilometrelik bölünmüş yolumuz varken, 12 yıllık süreçte 17 bin 750 kilometre yol gerçekleştirdik ve bu yolların kalitelerini son derece artırdık. Bugün artık taşıyıcılarımız 'tekerim patladı, çukurda kaldım' demiyor, güzelim yollarda seyehat ediyorlar."

O yıllarda bir de ömrünü tamamlamış çok sayıda aracın trafikte olduğunu anımsatan Elvan, gerçekleştirilen düzenlemelerle araçları önemli ölçüde yenileyerek, taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren herkese rahatlama imkanı sağladıklarını anlattı.

 

– "Türkiye nakliyecilerine yönelik haksızlık yapılıyor"

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, geçmişte trafik güvenliği konusunda da sıkıntılar yaşandığını kaydederek, "Özellikle trafik kazaları itibarıyla her geçen gün daha da aşağı inen, hatta kilometre cinsinden can kaybı açısından AB'den daha iyi konuma geldik" şeklinde konuştu.

Elvan, 2014 yılında 35 milyon aracın denetimini yaptıklarını belirterek, "Diğer taraftan hurda teşviki sağlandı. Bu sektör ve vatandaşlarımız için çok önemli bir kolaylık oldu" ifadelerini kullandı.

"Dünya standartlarında bir yapı oluşturmaya çalıştık ancak buna rağmen elbette sorunlarımız var" diyen Elvan, bu sorunların önemli bir kısmının üstesinden geldiklerini ve diğer sorunların üzerine de kararlılıkla gideceklerini vurguladı.

Elvan, taşımacılık sektöründe alternatif güzergahların önemine değinerek, şunları kaydetti:

"Alternatif güzergahlarınız varsa masada güçlüsünüz demektir. Bu yüzden kullanalım ya da kullanmayalım mutlaka masada alternatif güzergahlarımız olmalı. Türkiye'nin alternatifleri var. Avrupa'ya çıkarken, Avrupa'ya girdikten sonra, Doğu için de alternatifleri var ama diğer ülkelerin bizim sahip olduğumuz alternatiflere sahip olmadığını görüyoruz. AB'nin tüm mevzuatlarına baktığımızda malların serbest dolaşımı Türkiye ve AB'ye üye olan ülkeler için geçerli olan bir husus."

Taşımacılık alanında ortaya çıkan sorunlar konusunda güçlü adımlar atacaklarını belirten Elvan, şunları söyledi:

"Uluslararası anlaşmalar dikkate alındığında şunu görüyoruz; Türkiye nakliyecilerine yönelik haksızlık yapılıyor. Bu konuda mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz. Eğer siyasi alanda kararlılığınız yoksa bu konuda adım atamazsınız. Elbette ben bürokratlarıma güveniyorum ama bu işler bürokratların vereceği kararla yürümez. Bu işler siyasi kararla yürür. Bizim geçekten güzel bir ekibimiz var ama bunun siyasi riskini ben ve hükümetim almak zorunda ki bu konuda çok güçlü bir kararlılık gösterdik."

Elvan, özellikle UND faaliyetlerini çok önemsediklerini aktararak, "Birlikte kararlar aldık ve birlikte dik durduk. Bu kararlılık olduğu müddetçe biz başarılı olmaya devam edeceğiz. Bundan kaygınız olmasın" diyerek sözlerini tamamladı.

UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ise Türkiye'nin büyümesini ihracata endekslediğini, ticareti geliştirmek için de yetkin, rekabetçi ve güçlü olunması gerektiğini ifade etti.

Avrupalı yatırımcıların, Türkiye'de gerçekleştirdiği üretimin arttığını belirten Nuhoğlu, Avrupalıların ihraç sürecinde karşılaştığı sorunların, Türkiye'nin Avrupa'ya entegrasyonunu engellediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami