Bakan Elvan, 2014 Uluslararası Ulaştırma Formu Yıllık Zirvesi’nde Konuştu

Söz konusu forum kapsamında bir çok ülkenin ulaştırma bakanlarıyla görüşmelerin devam edeceğini ifade eden Elvan, "Şunu ifade edeyim özellikle 3. havalimanına yönelik bir ilgi olduğunu görüyoruz. Hemen her bakan 3. havalimanıyla ilgili gelişmeleri soruyor. Bu bizim açımızdan oldukça önemli" dedi.

Türkiye'nin hem kara yolu hem de hava yolu açısından önemli bir kavşak noktası haline geldiğini anlatan Elvan, "Amerika'dan, Kanada'dan, Avrupa'dan Uzak Doğu'ya, Afrika'ya, Orta Doğu'ya, Kafkaslar'a uzanan hatta Türkiye, gerçek anlamda bir kavşak noktası. Özellikle İstanbul kavşak noktası konumuna gelmiş durumunda. Bu çerçevede de çok sayıda bakanla görüşmelerimiz olacak. İngiltere, Fransa , Almanya, Letonya, Fas ulaştırma bakanlarıyla görüşmelerim olacak" diye konuştu.

Kanada Ulaştırma Bakanı ile görüşmesine ilişkin detaylar veren Bakan Elvan, görüşmede Türk Hava Yolları'nın (THY) Montreal'a 3 Haziran'da başlatacağı seferlerin sayısının artırılmasının ve ulaşım alanında iş birliklerinin konuşulduğunu söyledi. Hava trafik yoğunluğu açısından İstanbul'un dünyanın merkezi konumuna geldiğini belirten Elvan, şöyle devam etti: "Bir 10 yıl 20 yıl öncesine baktığımızda hava trafik yoğunluğunun daha çok Avrupa'da Almanya ve Fransa üzerinde olduğunu görüyoruz. Ancak şu an İstanbul hava trafik yoğunluğu anlamında merkez konumuna geldi. Mevcut Atatürk Havalimanı kapasite anlamında artık ihtiyaçlara cevap vermiyor. Bu nedenledir ki 3. havalimanı projesine başladık. Bu proje İstanbulumuzu daha da canlandıracaktır. İstanbul'u gerçek anlamda hava yolu ulaşımında bir hub haline getirecektir diye düşünüyorum. Buna yönelik de çalışmalarımız devam ediyor. Herhangi bir sorun söz konusu değil. Biz bu havalimanımızı kısa sürede tamamlamak istiyoruz. Sadece kendi vatandaşlarımızın değil, dünyanın dört bir yanındaki insanların hizmetine sunmak istiyoruz."

Yeni inşa edilen havalimanına yabancı mevkidaşlarının oldukça ilgi gösterdiğini vurgulayan Elvan, hava trafiği yoğunluğunda ekonomide olduğu gibi batıdan doğuya kayma olduğunu ve İstanbul'un gelecek yıllarda 10-15 yıllık süreçte merkez konumunu koruyacağını aktardı.

Türkiye’deki Geniş Bant Abone Sayısı Almanya’dan Daha Fazla

Bakan Elvan, Türkiye'de internet konusundaki gelişmelere de değindi. Son 10 yılda internet altyapısının geliştirilmesi konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Elvan, "Bugün Türkiye’deki geniş bant abone sayısı Almanya’nın geniş bant abone sayısından daha fazla. Şu an Almanya'da 25 milyon civarında geniş bant abone sayısı söz konusu. Türkiye'de ise bu miktar 33 milyonu buldu" diye konuştu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) interneti daha iyi ve daha ucuz şartlarda vatandaşa sunabilmek için çalışmalara devam ettiğini dile getiren Elvan, önümüzdeki dönemlerde internet fiyatlarında ciddi bir ucuzlama olacağını kaydetti. Yalnızca ulaştırma bakanları değil dünya çapında söz sahibi olan uluslararası firmaların da Türkiye'ye yönelik ilgilerini gözlemlediğini ifade eden Elvan, şunları kaydetti: "Bu çerçevede özellikle yüksek hızlı tren ve demir yolu alanındaki yatırımlar, sinyalizasyon ve elektrifikasyon konusunda da Türkiye'de yatırım yapmak isteyen firmalar var. Biz onlara şunu söylüyoruz, 'Türkiye'de bir şey yapmak istiyorsanız gelin öncelikli olarak Türkiye'de yatırım yapın' diyoruz. Biz burada Türkiye'deki özellikle demir yolu sektörüne yönelik olarak bunu tren setleri olarak düşünebilirsiniz, demir yolu altyapısı, sinyalizasyon, elektrifikasyon olarak düşünebilirsiniz, bu alanlarda yerli katkı miktarını artırmaya çalışıyoruz. Özellikle büyük firmaların Türkiye'ye gelip yatırım yapmalarını arzu ediyoruz. Bombardier firmasına da bizim söylediğimiz hususlar bunlar oldu."

Alman Basınında Yer Alan Bazı Hususları Bizim Tasvip Etmemiz Mümkün Değil

Elvan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya Köln şehrine gerçekleştireceği ziyaret sebebiyle Alman basınında çıkan haberler ve siyasilerin demeçlerine ilişkin sorular üzerine ise Başbakan'ın ziyaretinin önceden planlanmış bir ziyaret olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Başbakanımızın bu ziyaretini Avrupa Parlamentosu'ndaki seçimlerle veya diğer hususlarla ilişkilendirmeleri son derece yanlış. Biz Almanya ile ilişkilerimizi güçlendirmek ve ilerletmek istiyoruz. Ancak özellikle Alman basınında yer alan bazı hususları bizim tasvip etmemiz mümkün değil. Bunun tamamıyla yanlış bilgilendirmeye dayanan hususlar olduğunu düşünüyorum. Belki seçim nedeniyle bazı basın ve yayın organları böyle bir yaklaşım içinde olmuş olabilirler."

Bakü, Tiflis, Kars Demir Yolu Projesi'nin 2015 sonu itibariyle bitirilmesini planladıklarını aktaran Elvan, projenin tamamlanmasında Gürcistan tarafında özellikle tünel geçişiyle ilgili bazı gecikmeler söz konusu olduğunu ve bu tünelin bir an önce tamamlanması hususunda taleplerin iletildiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami