AK Parti’de genel başkan adayı Binali Yıldırım

binali yıldırım.jpg

AK Parti'de genel başkan adayı resmen açıklandı. 

Ahmet Davutoğlu'nun yerine partinin yeni genel başkanı Binali Yıldırım oldu.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) dün saat 11.00'de toplandı.  Toplantı, 45 dakika sürdü.

Daha önce saat 14.00 olarak bildirilen açıklamanın saati bir saat geriye alındı.

ALKIŞLARLA SALONA GELDİ

Binali Yıldırım, toplantının yapılacağı salona partililerin alkışları eşliğinde girdi. Yıldırım, salona gerdiği sırada ayakta alkışlandı.

"BU TARTIŞMAYI KAPATMANIN ZAMANI GELMİŞTİR"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Partisi Sözcüsü Ömer Çelik, dün saat 13.00 sıralarında kameraların karşısına geldi.

Çelik, açıklamasına, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlayarak başladı.

AK Parti'nin iradesiyle ortaya çıkan, demokrasi, özgürlük ve milli irade şiarıyla yükselen yeni Türkiye'nin, nice 19 Mayıslara hep öncekileri geride bırakan, daha büyük umutlarla daha büyük şevklerle ve daha büyük vizyonlarla gireceğini belirten Çelik, bugünlerde herkesin beraber yaşadığı bir süreçten geçtiklerini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin biricik varlığının, milli birlik ve kardeşliğinin tehdit altında olduğu bir dönemden geçildiğini anımsatan Ömer Çelik, kahramanca terörle mücadele eden güvenlik güçlerinin şehit düştüğünü, canlarını bu ülke için feda ettiklerini kaydetti.

AK Parti kadroları olarak, şehitlere Allah'tan rahmet dileyen ve gazilere saygılarını arz eden Çelik, Türkiye'yi yönetenlerin, işinin, gücünün peşinde koşanların, sokaktaki vatandaşın huzur içinde yaşamasının onların fedakarlıkları sayesinde olduğunu bildirdi.

Diyarbakır'da yaşanan patlamada şehit edilen vatandaşlara da Allah'tan rahmet dileyen Çelik, şöyle konuştu:

"Kuşkusuz AK Parti'nin ortaya koyduğu irade, Türkiye'de mahzun olunmaması gerektiğini ve Türkiye'nin önünün açık olduğunu gösteren bir iradedir. AK Parti, bu bina, genel merkez, tarihin seyredildiği değil, Türkiye'nin siyasi tarihinin yazıldığı ve dünyanın siyasi tarihine katkıda bulunan bir merkezdir. Tarihi yazan bu kadro, kurucu genel başkanımız, liderimiz Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde, Türkiye'nin yeni ufuklara ulaşmasını sağlamıştır. Bir kez daha buradan liderimize, Cumhurbaşkanımıza saygılarımızı arz ediyoruz. Vakit kaybettiren, boş yere uğraşmak zorunda kaldığımız bir tartışma devam ediyor. Geçen gün de bu tartışma Meclis'te devam etti. Bu tartışmayı kapatmanın zamanı gelmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızla, zatı devletleri ile, liderimizle, kurucu Genel Başkanımızla AK Parti kadroları arasında bir milim bile mesafe yoktur, dün olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır."

"AK PARTİ SADECE BİR SİYASİ PARTİ DEĞİL"

AK Parti deyince "Dünya markası olmuş bir siyasi partiden" bahsedildiğini vurgulayan Çelik, kurucu lider Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "AK Parti bir dünya markası olacak" dediğinde, yüzlerce tartışmanın ortaya çıktığını belirtti.

Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

"Hem siyasi fikriyatı olan hem de kitle partisi olan, dünya siyasetinde iktidar olmasına rağmen, sürekli büyüyebilen, politikalarını sürekli reforme edebilen, kendisini güncelleyebilen bir kadronun ortaya çıkardığı bu parti, Türkiye siyasetinin gelmiş geçmiş en büyük markası olduğunu tescil etti. Bir dünya markası olarak referans verilen ve takip edilen bir siyasi organizasyon olmaya devam ediyor. AK Parti sadece bir siyasi parti değil. AK Parti bizim tarih içindeki kutlu yürüyüşümüzün büyük yürüyüşümüzün bu zaman dilimindeki en güçlü nefesidir. Bu sebeple siyasi sınırlarımızın çok ötesinde şehitlerimizin bulunduğu büyük medeniyet coğrafyasında referansların merkezini oluşturan bir parti ve siyasi kadrodur. Herkesin kendisi için dayanak ve ışık bulduğu, kendisini dikkatle takip ettiği bir siyasi kadronun, vizyonun adıdır AK Parti."

"AK PARTİ BUGÜN DE İLK GÜNKÜ GİBİ DİMDİK AYAKTADIR"

AK Parti'nin önemine değinen Ömer Çelik, "Dün yapılanlarla bundan sonra yapılacaklar arasında en sağlam köprü, yegane köprü olarak AK Parti, bugün de ilk günkü gibi dimdik ayaktadır ve dimdik ayakta olmaya devam edecektir" ifadesini kullandı.

Milleti millet, bu coğrafyayı vatan yapan değerlerin AK Parti'nin siyasi fikriyatında tebellüğ ettiğini belirten Çelik, AK Parti'nin sadece bir siyasi partinin iktidara gelmesi için uğraşan siyasi kadronun partisi olmadığını vurguladı.

Çelik, AK Parti'de siyaset yapanların, Allah'tan ve milletten başka talimat almayan bir kadro ve takip ettikleri yolun kendilerine milletin emaneti ve emri olduğunu kaydetti.

İktidara gelirken başkalarının sözünü dinleyip, iktidarda kulaklarını millete sırt çevirerek siyaset yapanların döneminin bittiğine işaret eden Çelik, "AK Parti iktidara gelirken nasıl ki milletin sesine kulak vermişse, gözünü millete dikmişse iktidarda olduğu sürece de milletle nefes alan, sürekli kulağını millete diken bir kadronun partisi olmaya devam edecektir" diye konuştu.

Çelik, çeşitli aşamalardan geçildiğini ve bu sırada da büyük sınamalara, meydan okumalara karşı bu kadronun direndiğini kaydederek, kürsüde olanların değil, adı, sanı bilinmeyenlerin AK Parti'nin başarısının gerçek mimarı olduğunu ifade etti.

 

AK Parti'de yeni bir aşamada olunduğunu ve kongreye gidildiğini anlatan Ömer Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun aday olmayacağını açıkladığını hatırlatarak, kendisine şimdiye kadar ki Genel Başkan ve Başbakan olarak verdiği hizmetten dolayı teşekkürlerini iletti.

Çelik, AK Parti Kurucu Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, cumhurbaşkanı olmasından sonra partiye genel başkan seçilmesiyle ilgili prosedürde bir mekanizmanın oluştuğunu vurgulayarak, bu mekanizmanın AK Parti yeni genel başkan adayının "kim olacağıyla" ilgili istişarelerde de aynen uygulandığını bildirdi.

''HAVAYOLUNU HALKIN YOLU YAPTIK' SLOGANIYLA…''

Ömer Çelik, şunları söyledi:

"İstişarelerde gösterilen katılımla bir tablo ortaya çıkmıştır. Çok değerli bir arkadaşımız, büyük bir mutabakatla İzmir Milletvekilimiz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım, Genel Başkan adayı olarak seçilmiştir. Başarılarıyla bütün bakanlık ve siyaset hayatı boyunca AK Parti'nin kurucusu olarak bu kadroyla birlikte yola çıkan ilk değerli arkadaşlarımızdan birisidir kendisi. Başarılarıyla, hizmetleriyle 'hava yolunu halkın yolu yaptık' sloganıyla millete dokunan, milletle beraber yürüyen, milletle beraber siyaset yapan çok değerli bir siyaset adamı, çok değerli bir devlet adamı olarak bugünlere gelmiştir. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli makamlarından bir tanesi daha AK Parti Genel Başkanlığına adaylığı, bahsettiğim büyük istişarenin neticesinde büyük bir mutabakatla ortaya çıkmıştır. Çok şerefli bir görev kendisini kutluyoruz. Birlik içinde, kardeşlik içerisinde ilk günkü olduğu gibi hiç yorulmadan, yorulmayı ayıp sayarak, yorulmayı utanç vesilesi sayarak Cenab-ı Allah'ın, bizim son nefesimizi millete hizmet makamında almasını dileyerek bütün arkadaşlarımız adına kendilerine hayırlı olsun diliyorum."

''TEMEL''Lİ ESPRİ

Binali Yıldırım, isminin açıklamasının ardından kürsüye gelerek bir konuşma yaptı.

Yıldırım, sözlerine bir fıkrayla başladı: ''Aklıma bir şey geldi. Temel konuşma yapmaya hazırlanıyormuş kürsüye çıkmış bakmış ki konuşması yok benimki gibi. Sonra demiş ki topluluğa buraya çıkarken konuşmamı bir Allah biliyordu bir ben, şimdi artık Allah biliyor.''

Konuşmasında 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı da tebrik eden Yıldırım, AK Parti'nin, 19 Mayıs 1919'da Samsun'da doğan, milletin bağımsızlığını müjdeleyen güneş gibi 14 Ağustos 2001'de milletin geleceğini aydınlatan meşale olduğunu söyledi.

Yıldırım, 22 Mayıs Pazar yapılacak 2. Olağanüstü Büyük Kongre hazırlıklarının, tüm parti teşkilatının canla başla çalışmasıyla büyük oranda tamamlandığını ve demokrasi şölenine hazır olduklarını bildirdi.

"BENİM İÇİN ONURLARIN EN YÜKSEĞİ"

"Kurucularından biri olmaktan her zaman büyük bir onur duyduğum AK Parti'nin genel başkan adaylığına layık görülmek, benim için onurların en yükseğidir, aynı zamanda da çok büyük bir sorumluluktur" diyen Yıldırım, kongrede görevi devredecek Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, bugüne kadar verdiği hizmetlerden dolayı partisi ve millet adına teşekkür etti.

Yıldırım, "Kendisi partimizin kurucu Genel Başkanı, liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan devraldığı bayrağı, bugünlere başarıyla getirmiştir" ifadesini kullandı.

Parti kongrelerinin, birer demokrasi bayramı olduğuna dikkati çeken Yıldırım, "Ancak AK Parti kongrelerini diğer partilerden ayıran bir özellik vardır. O da AK Parti kongreleri ayrışma nedeni değil kardeşliğin, bağların, birlikteliğin daha da kuvvetlendirilme vesilesidir. Bu kongremizin de çok daha fazla birbirimize kenetlenerek, kutlu yürüyüşe devam yolunda bir kararlılık ortaya koyacağına yürekten inanıyorum" diye konuştu.

 

Partinin demokrasi geleneğinde olan istişare süreçlerinin, partinin ana kademelerinde çalışan 800'e yakın mensubu arasında başarıyla tamamlanarak, genel başkan adayına karar verildiğini ifade eden Yıldırım, "Az önce açıklandığı üzere genel başkan adayı olarak şahsımın gösterilmiş olması dolayısıyla tüm parti mensuplarıma, teşkilatıma bir kez daha gönülden teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum" dedi.

''TAM BİR UYUM İÇERİSİNDE ÇALIŞARAK…''

Bir dava partisi olan AK Parti'nin, milletin geleceğini inşa eden, geçmişini koruyarak geleceğe yürüyen bir parti olduğunu dile getiren Yıldırım, "Kurucu başkanımız, liderimiz başta olmak üzere partimizin her kademesindeki arkadaşlarımızla tam bir uyum içinde çalışarak, büyük Türkiye hedeflerine ulaşmak için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" değerlendirmesinde bulundu.

"TERÖR BELASINI TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNDEN ÇIKARACAĞIZ"

Olağanüstü Büyük Kongre'de, partinin "Kutlu Yürüyüşe Devam" sloganıyla belirlediği programını, çok daha geniş bir şekilde değerlendireceklerini ve milletle paylaşacaklarını kaydeden Yıldırım, kongrenin ülke, millet ve parti için aydınlık yarınlara vesile olmasını diledi.

Yıldırım, hunharca katledilen vatandaşların acılarını paylaşmak üzere Diyarbakır'a gideceğini belirterek, "Milletim rahat olsun, bu terör belasını Türkiye'nin gündeminden çıkaracağız" ifadelerini kullandı.

BİNALİ YILDIRIM'DAN DİYARBAKIR ZİYARETİ

Binali Yıldırım, Esenboğa Havalimanı'ndan özel uçak "DAP" ile saat 14.35'te, Diyarbakır'a hareket etti.

Yıldırım, Diyarbakır'a hareketinden önce Havalimanı'nda kendisini karşılayan gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, bazı bakanlar ve bölge milletvekilleri ile Diyarbakır'da olacaklarını belirtti.

Diyarbakır'da gerçekleştirilen terör saldırısını anımsatan Binali Yıldırım, şunları söyledi:

"Bir kaç gün önce Diyarbakır'da kalleşçe patlayıcı yüklü bir damperli kamyonun infilak ettirilmesi sonucu, maalesef 16 vatandaşımız şehit oldu hatta onların, o derece büyük bir patlama ki vücutları bile tek parça olarak toplanamadı. Şimdi oraya bakanlarımız, milletvekillerimizle beraber gideceğiz, onların acılarını paylaşacağız, dayanışmamızı ifade edeceğiz. Yanlarında olduğumuzu, terör belasının ülkemize ne kadar büyük acılar yaşattığını bir kez daha milletimizle paylaşmış olacağız."

Yıldırım, milletin rahat ve emin olmasını isteyerek, "Bu terör belasını Türkiye'nin gündeminden çıkarmaya kararlıyız" diye konuştu.

BİNALİ YILDIRIM'IN KONUŞMASININ FLAŞI: TERÖR

Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan, AK Parti'nin yeni Başbakan adayı olarak Binali Yıldırım'ın açıklanmasını değerlendirdi. Çevikcan açıklamadan sonra yaptığı konuşmanın en önemli noktasının "Terör belasını bitireceğiz" sözleri olduğunu vurguladı.

Kaynak.ntv.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami