70 koltuklu milli uçak en geç 2020’de havada


Dünya Sivil Havacılık Örgütü'nün (ICAO) Havacılık Müzakereleri Konferansı Antalya'da gerçekleşti. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde gerçekleşen konferansta, katılımcı rekoru kırıldı. Bu yıl 8'incisi düzenlenen konferansa, 94 ülke ve 800'ün üzerinde delege katıldı. 500'den fazla ülkeler arası iş görüşmesinin gerçekleşeceği konferansta, ikili havacılık anlaşmaları imzalanacak.

70 KOLTUKLU UÇAK GELİYOR

Sabah'tan Talat Öztuzsuz'un haberine göre, Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, konferansta katılımcı rekoru kırılmasının önemine dikkat çekerek, "Daha önce en fazla 78 ülkenin katıldığı konferanslar düzenlenmişti. Buna katılımın yoğun olması Türkiye'ye verilen önemi ve imajını gösteriyor" diye konuştu.

Türkiye'nin artık bakım ve uçuş okulları konusunda da kendini geliştiren bir ülke olduğunun altını çizen Ekşi, "Boeing ve Airbus'a zaten parça üretiyorduk. Artık 70 koltuklu bir uçak yapma kararı alındı. 2019-2020 yılında havada olması düşünülüyor" dedi.

YOLCU SAYISI 2 KATINA ÇIKACAK

ICAO Başkanı Olumuyiwa Benard Aliu ise havacılık sektörünün 3.3 milyar yolcu, 50 milyon ton yük taşıdığını belirterek, "2020-2030 yılları arasında uçak ve yolcu sayısı iki katına çıkacak. 60 milyon yeni istihdam ve 2 trilyon dolar ekonomik aktivite yaratılacak" dedi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yıldırım Ak da bir dönemler 25 milyon kişinin seyahat ettiği dünyada, 2015 sonunda seyahat eden kişi sayısının 1 milyar 140 milyona ulaştığını kaydetti.

Kaynak.www.turizmdebusabah.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami