5.7 Eylül Tarihleri arasında İstanbul’da 11 Ulaştırma Şurası Toplanıyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım: "Türkiye, iletişim ve ulaşım altyapısına son 10 yılda 300 milyar liralık bir yatırım yaptı. Bunun üçte ikisini de bizim bakanlığımız gerçekleştirdi"

İSTANBUL (AA)  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Türkiye, iletişim ve ulaşım altyapısına son 10 yılda 300 milyar liralık bir yatırım yaptı. Bunun üçte ikisini de bizim bakanlığımız gerçekleştirdi" dedi. 

11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası 2013 Tanıtım Toplantısı'na katılan Bakan Yıldırım, son 10 yılda yap işlet devret artı milli bütçe ile yapılan yatırımların tamamının 192 milyar lira olduğunu belirterek, "Başka deyişle Bakanlığımız 100 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirmiş oldu. Son on yılda karayolu, demiryolu, denizcilik, havacılık ve haberleşme alanında yapılan yatırımların tutarı. Bu sadece bizim bakanlığımızın gerçekleştirdiği. Buna belediyeleri de katarsanız, 140 milyar lira civarında. Özel sektörün yaptığı projeleri de kattığımız zaman 300 milyar liralık bir yatırımdan bahsediyoruz. Türkiye, iletişim ve ulaşım altyapısına son 10 yılda 300 milyar liralık bir yatırım yaptı. Bunun üçte ikisini de bizim bakanlığımız gerçekleştirdi" şeklinde konuştu. 

11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası'nın bu yıl 5-7 Eylül tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenleneceğini bildiren Yıldırım, "Henüz kesinleşmemekle beraber bir veya iki ülkenin Cumhurbaşkanı da açılışta olabilir. Şu anda teyit bekleniyor. Katılım çok yoğun olacak gibi görünüyor. 5 bin kişinin üzerinde katılım bekliyoruz. O yüzden de kongreye, şuraya katılmak isteyen vatandaşlarımızın açılan web sayfasından ön kayıt yaptırmaları katılımlarını kolaylaştıracaktır" dedi. 

11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası'nın program içeriğine de değinen Yıldırım, "İlk günde Sayın Cumrhurbaşkanımızın konuşması ile açılış yapılacak. Konuk Cumhurbaşkanları teşrif ederse onların konuşmalarını da dinleyeceğiz. Bizim bir sunuş konuşmamız olacak. Eş zamanlı olarak üç gün boyunca yedi konu başlığında paneller düzenlenecek. Bu paneller, karayolu, denizcilik, demiryolları, boru hatları ile taşıma, kentiçi taşıma, haberleşme, havacılık, uzay teknolojileri ile ilgili çalışmalar ayrı ayrı panellerde konuşulacak. Tebliğler sunulacak. Yurt içinden ve yurt dışında uzmanlar ve akademisyenler olacak.  Yurt dışından 200 civarında fikirleriyle bizzat katkıda bulunacak uzman katılacak. Ayrıca yabancı katılımcılarımız da davetli olarak izlemeci olarak gelecekler. Yurt içinden de 1500 civarında katılımcı fikirlerini bizlerle paylaşacak" ifadelerini kullandı. 

Bakan Yıldırım ayrıca etkinlikte, Türkiye'de karayolu yatırımları, karayolu trafik güvenliği, AB Karayolu altyapısının gelişimi, 2020 ve sonrası için Birleşmiş Milletler'in 10 yıllık eylem planı, demiryolu sektörünün geleceği ve sosyal etkileri gibi konu başlıklarının yer alacağını belirtti. 

  

– "Hedeflerimizi gözden geçireceğiz" 

  

Binali Yıldırım, 11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası'nın Türkiye'nin denizcilik, ulaşım, havacılık, haberleşme gibi alanlarda hedeflerini gözden geçirmesi için de bir fırsat sağlayacağını belirterek, şöyle devam etti 

"Geçtiğimiz küresel krizin etkileri bitti mi, devam mı ediyor? Bundan sonraki muhtemel gelişim ve hedefler neler olacak? Bunlar ele alınacak. 2009'dan 2013'e kadar kendi hedeflerimizin gerçekleşme seviyesini ölçeceğiz. Bugüne kadar ne yaptık? Bundan sonra hedeflerimizi gözden geçireceğiz. 

İletişimde biz 2023'e 2009'da hedef koymuştuk. 2013'te bakıyoruz ki bu hedefler yetersiz kalmış. 2009'da 30 milyon geniş bant abone sayısına ulaşacağız diye hedef koymuşuz. 2013'te 20 milyonu geçmişisiz. Belli ki 2023'te bu 30 milyonla kalmayacak, çok daha yukarılara çıkacak. Mobil internetin gelişiminde durum aynı. Dolayısıyla bu hedefleri yeni baştan gözden geçireceğiz ve tekrar önümüzdeki beş yıl için bir kademe, 10 yıl için bir başka kademe olmak üzere yeni hedeflerimize de enine boyuna tartışarak karar vereceğiz ." 

11. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Şurası'nın ana temasının "Herkese ulaşım, hızlı erişim" olarak belirlendiğini söyleyen Yıldırım, "Burada kastımız ulaşımı yurdun her tarafına yaymak. Hatta bölgesel anlamda ulaşım altyapısının kalitesini standardını aynı düzeye getirmek. Kendi ülkenizde mükemmel ulaşım atyapısı yapabilirsiniz. Ama komşu olduğunuz ülkeden başlamak üzere başka ülkelere giden ulaşım ağları aynı standardı sağlayamazsa, burada amaca erişmiş olmayız. Bunun için uluslararası nitelikte şura topluyoruz. Bölge ülkelerini, komşu ülkelerini, onların bağlantılı olduğu ülkeleri de bu şuraya özellikle davet ediyoruz ki  burada aynı kaliteyi, aynı emniyet faktörlerini, aynı erişebilirliği sağlayalım" dedi. 

– "Aktif havaalanı sayımız 52'ye çıktı" 

Bakan Yıldırım, Türkiye'de son on yıl içerisinde ulaştırma, denizcilik, haberleşme alanlarında büyük başarılar elde edildiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı 

"Havacılıkta 26 aktif havaalanı sayımız 52'ye çıktı. Yüzde 100'lük bir artış sağladık. Yine son on yılda bölünmüş yol ağımızı 6 bin 100 kilometreden 22 bin 313 kilometreye çıkardık. Burada 2,5 kat bir artıştan bahsediyoruz. Yine son 10 yılda ülkemiz hızlı trenle tanıştı. Mevcut demiryolu ağının yarıdan fazlasını 7 bin 600 kilometrelik mevcut demiryolunu yeniledik. Sinyal çalışmalarına hız verdik. Elektrikli hatların uzunluğunu artırdık. Denizcilikte kabotaj taşımacılığında bir artış meydana geldi. Özellikle ÖTV'nin kaldırılması ile birlikte burada ciddi bir yolcu ve yük taşımacılığında artış oldu. Daha da çarpıcı olan kruvazör taşımacılıkta aşağı yukarı 3 kattan fazla bir artış yaşadık." dedi.
İstanbul

5-7 Eylül tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek olan  11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası’na ilişkin bilgilere aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.ulastirmasurasi.gov.tr/tr/organizasyon/sra-programi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami